ZAKAJ BI MORALI POGOSTEJE UMITI STEKLENICO ZA VODO?
Vsekakor bi jo morali čistiti več kot enkrat mesečno, če ne želite negativnih posledic, ki jih to lahko prinese.
UMAZANE STEKLENICE SO POLNE BAKTERIJ
Če steklenice niste oprali že lep mesec, se v njej skriva veliko bakterij in morda celo plesen. Kako pride do tega? Vsakokrat, ko pijete, prenesete bakterije iz ust v vlažno okolje, ki je idealno za razmnoževanje. Steklenice, ki niso redno očiščene, hranijo veliko več bakterij kot tiste, ki jih redno oplaknete in umijete. Dovolj bo že, če uporabite detergent in vročo vodo.
Ko pijete iz umazane steklenice, tvegate okužbe prebavil, ki jih staknete od bakterij, kot sta E.coli in salmonela.
NEKATERE STEKLENICE SO BOLJ UMAZANE OD DRUGIH
Na nekaterih steklenicah in plastenkah se bakterije naberejo veliko prej in tam ostanejo tudi po čiščenju. To se zgodi, če ima vaša steklenica nastavke za pitje ali šobe, ki jih težko dosežete.
Najmanj bakterij je običajno v steklenih steklenicah za vodo, ker je steklo manj porozno od plastike in kovine. Poleg tega lažje opazite, ali je umazana, ker je steklo prozorno. Če se bojite, da boste steklo razbili, posezite po nerjavečem jeklu.
Pomembno je tudi, kako steklenico uporabljate. Če jo takoj, ko izpijete zadnjo kapljo vode, ponovno napolnite, imate več možnosti, da bo v njej več bakterij. To se zgodi tudi, če v steklenici hranite druge napitke, posebno sladke.
KAKO POGOSTO NAJ BI UMIVALI STEKLENICO?
Če želite, da je vaša steklenica povsem čista, bi bilo najbolje, če bi jo umivali vsak dan z milom in vročo vodo. Potem jo pustite, da se posuši na zraku. Steklenico lahko napolnite z vodo in postavite v hladilnik, vendar poskrbite, da boste vodo spili še isti dan.
Enkrat tedensko pa steklenico očistite malo bolje. Če ji ne škoduje, jo lahko postavite v pomivalni stroj, ali jo namočite v vročo vodo in kis. Lahko jo tudi dobro očistite z gobico.