Klopi napadajo od aprila do septembra in pomembno je, da veste, česa ne smete storiti, če ga najdete na koži.
Pred klopi se najbolje zaščitimo, če smo v naravi oblečeni v dolga oblačila in namažemo z repelenti. Nalezljive bolezni, ki jih prenašajo klopi, so klopni meningoencefalitis, ki se lahko kaže z različnimi simptomi – od blagih, ki spominjajo na gripo, do hujših, ki povzročajo virusni meningitis in virusni encefalitis.
Preberite še:
Druga bolezen, ki jo lahko dobite po ugrizu okuženega klopa, je borelioza, ki najpogosteje prizadene kožo, sklepe in živčni sistem.Kako ga odstraniti?Osebe, ki na svojem telesu opazijo klopa, naj ga odstranijo s čistimi rokami in razkuženo pinceto, in sicer tako, da ga primejo v predelu glave, čim bližje koži, in ga izvlečejo z nežnim, enakomernim vlečenjem brez obračanja.
Pazimo, da izvlečemo celega klopa, ne da bi poškodovali kožo in brez uporabe olja, bencina, ledu ali kakršnih koli drugih pripravkov. Klop, ki se zaduši, namreč izloči veliko sline, kar bistveno poveča verjetnost okužbe. Klopa je treba odstraniti živega.
Če glavice ne odstranite, jo poskusite izvleči s pinceto, če vam ne uspe, pa se posvetujte z zdravnikom. Pomembno je, da mesto ugriza pregledamo, ga razkužimo in še enkrat preverimo, ali smo iz kože izpulili vse.Če se pojavi oteklina ali kakšna druga kožna sprememba, mesto ugriza namažite z antialergijskim zdravilom in se posvetujte z zdravnikom.
Nobena druga metoda odstranjevanja klopov ni priporočljiva, še posebej metode žganja z vžigalico, zmečkanja klopa, premazovanja s kakšno kremo, maščobo ali oljem, ker so neučinkovite in pogosto kontraproduktivne.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven