Ob zabavah, druženjih in kakšnih praznovanjih je pogosto prisoten tudi alkohol.
Marsikdo, ki v tovrstnih trenutkih preveč pogleda v kozarec, se verjetno sprašuje kako dolgo bo alkohol še prisoten v telesu. Odgovor na to vprašanje ni povsem enoznačen saj vključuje različne dejavnike, ki vplivajo na to.
Raznovrstni dejavniki, ki vplivajo dolžino prisotnosti alkohola v telesu
Odgovor na to, koliko čas alkohol še ostane v telesu, vplivajo dejavniki, med katerimi so: telesna sestava, spol, genetika, količina popitega alkohola in še mnogi drugi.
»Na splošno na hitrost izločanja alkohola vplivajo količina popitega alkohola, hitrost pitja, prazen želodec ob pitju, biološki spol, sestava telesa, jemanje določenih zdravil in genetika,« pravi Dr. Kathleen Grant, profesorica vedenjske nevroznanosti na Medicinski fakulteti OHSU.
Ne spreglejte:
- Katera alkoholna pijača jetrom povrzoči najmanj škode?
- TO je najbolj zdrava vrsta piva
- Zdravila, ki jih ni dobro mešati z alkoholom
Telesna sestava, spol in genetika
Telesna sestava in spol imata vpliv na to, kako hitro se alkohol absorbira v krvni obtok in kako dolgo tam ostane. Dr. Jenna Nikolaides, dr. med., docentka urgentne medicine na Rush Medical College, pravi, da ženske alkohol presnavljajo hitreje kot moški. Tudi ljudje, ki imajo manj maščobe, alkohol presnavljajo hitreje kot tisti z več maščobe. Nekaj vpliva pri tem pa ima gotovo tudi genetika.
Prav tako imajo po njenih besedah moški več encima, imenovanega alkoholna dehidrogenaza (ADH), ki se nahaja v želodčni sluznici in kemično reagira z alkoholom, še preden ima ta možnost vstopiti v krvni obtok. Ker imajo moški več tega encima kot ženske, pride v krvni obtok žensk več alkohola kot pri moških.
Količina in vrsta popitega alkohola
Tudi dejavniki, ki se tičejo količine popitega alkohola, vrste alkoholne pijače in hitrost pitja, so kazalniki, ki vplivajo na to, kako dolgo alkohol ostane v vašem telesu. Dr. Nikolaides pravi, da vrsta zaužitega alkohola ne vpliva na to, kako dolgo bo alkohol v telesu, vendar pa je pomembno, koliko alkohola je v pijači.
Vlogo igra tudi to, ali je pijača gazirana ali ne. »Gazirane pijače, ki vsebujejo alkohol, hitreje dosežejo višje ravni v krvi kot negazirane pijače,« pravi Dr. Grantova. Obe strokovnjakinji menita, da je pomembno tudi to, ali pijete na prazen želodec ali ne, saj hrana upočasni presnovo alkohola.
Kako dolgo alkohol ostane v telesu?
Ne glede na to, da na dolžino časa, ko alkohol ostane v telesu, vpliva vrsta dejavnikov, obe strokovnjakinji pravita, da oseba na splošno presnovi eno alkoholno pijačo na uro. Dr. Nikolaides pa pravi, da se ta časovni okvir lahko raztegne do šest ur, ki je odvisen od dejavnikov, ki smo jih navedli prej.
»Alkohol se iz krvnega obtoka očisti sproti, običajno okoli 0,02 grama na mililiter na uro,« poudarja Dr. Nikolaides. Dodaja, da se alkohol in njegovi presnovki v urinu pokažejo v krvi, urinu ali izdihanem zraku približno en do dva dni po zaužitju alkohola. Z alkotestom je alkohol možno odkriti do 24 ur po pitju alkohola.
Če uživate alkohol, se držite nasveta, da alkohol uživate zmerno, počasi in ob hrani. Na takšen način se boste izognili tudi posledicam, ki jih sicer lahko čutite naslednji dan. Pri tem ni odveč opozoriti tudi na to, ob pitju alkohola vedno poskrbite za varno pot domov, saj lahko to reši vaše ali življenje koga drugega.
Vir: yahoo.com
Preberite še:
Preverite tudi Aktivni podkast:
V epizodi našega podkasta je z nami Janja Kogovšek, mag. prehrane, ki se ukvarja s prehranskim svetovanjem, deluje pa tudi pod Instagram profilom Nutrika.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?