Težko vstajanje ni vedno znak, da najstnik ne mara v šolo. In tudi daljše poležavanje ob koncu tedna ni vedno le lenoba.
Spanje je 'hrana' za možgane, zato je izpuščanje spanja oziroma premalo spanja slaba novica za naše zdravje. Zaradi utrujenosti pa ni ogroženo le naše zdravje, neprespanost negativno vpliva tudi na odnose z družino in prijatelji ter na uspeh.
In koliko spanja potrebuje pubertetnik?
Zadnje raziskave, ki so jih izvedli v šolah v Veliki Britanij so pokazale, da pubertetnikom zgodnje vstajanje naredi več škode kot koristi. Na Otoku razmišljajo celo, da bi začetek pouka v šolah po vsej državi premaknili na uro pozneje, nekatere ustanove pa so to že storile.
Najstnik glede na raziskavo potrebuje devet ur spanja, ta čas pa se do prehoda v dvajseta leta še podaljšuje. Nato se znova začne krajšati in v petdesetih letih doseže enako dolžino kot v letih pred puberteto.
Gre za naravno spreminjanje vzorcev spanja, ki so jih raziskovalci opazili tudi pri drugih sesalcih. Ob tem so znanstveniki opozorili tudi na to, da zaradi zgodnjega vstajanja najstniki zaspanost in pomanjkanje energije nadomeščajo s sladkimi prigrizki in kofeinskimi napitki, kar ima zelo slabe učinke na njihovo zdravje in zagotovo igra veliko vlogo pri naraščanju odstotka predebelih otrok.
Če ni nujno, najstnikov torej ne priganjajte iz postelje in jih raje pustite, da se dobro naspijo.
Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa