Pojav krvnih strdkov med menstruacijo je običajno neškodljiv in ne zahteva posebnega ukrepanja. Vseeno pa je dobro vedeti, kaj se lahko skriva v ozadju in kdaj je čas za posvet s strokovnjakom.
Kaj se dogaja v telesu med menstrualnim ciklusom?
Menstrualni ciklus sestavljata dva glavna dela – ciklus jajčnikov in ciklus maternične sluznice (endometrija). V drugi polovici ciklusa se maternična stena začne odebeljevati in bolje prekrvavljati, saj se telo pripravlja na morebitno nosečnost. Če do oploditve ne pride, odebeljena sluznica začne propadati in pride do menstruacije.
Pri močnejših krvavitvah se kri lahko začne kopičiti in ustvarjajo se menstrualni krvni strdki. Drugi vzrok za njihovo nastajanje so tudi citokini – snovi, ki v telesu spodbujajo strjevanje krvi in preprečujejo prekomerno krvavitev.
Strdki se občasno lahko pojavijo in to je povsem normalno. Če pa opazite, da se pojavljajo pogosto ali so zelo veliki, je priporočljivo obiskati ginekologa. Morda gre za stanje, ki zahteva zdravljenje.
Možni vzroki pogostih menstrualnih krvnih strdkov
Miomi ali polipi
Gre za običajno benigne tvorbe, ki lahko zaprejo izhod iz maternice ali onemogočajo njeno normalno krčenje. Posledica je zastajanje krvi, ki se nato strjuje. Poleg krvnih strdkov so pogosti simptomi še bolečine med spolnimi odnosi, napihnjenost, neredne krvavitve ali težave z zanositvijo.
Endometrioza
Pri tem stanju tkivo, podobno sluznici maternice, raste izven maternične votline. Menstruacije so lahko zelo boleče in močne, pogosto pa vključujejo krvne strdke. Pogosto se pojavljajo tudi težave z neplodnostjo.
Adenomioza
Gre za podobno stanje kot endometrioza, le da se sluznica vsidra v mišični sloj maternice. Simptomi so podobni – močne menstruacije, bolečine in krvni strdki.
Hormonsko neravnovesje
Hormoni uravnavajo menstrualni ciklus, zato njihovo neravnovesje lahko vodi do močnejših krvavitev, zastajanja krvi in posledično nastajanja strdkov.
Spontani splav
Veliko nosečnosti se zaključi še preden ženska sploh izve, da je noseča. Če se krvavitev s strdki pojavi izven običajnega ciklusa, bi to lahko bil znak spontanega splava. Če sumite, da ste bili noseči, se vsekakor posvetujte z ginekologom.
Motnje strjevanja krvi in zdravila
Motnje v strjevanju krvi ali jemanje zdravil za redčenje krvi vplivajo na delovanje mehanizmov za zaustavljanje krvavitve. Posledično so menstruacije lahko močnejše in se pojavijo strdki.
Kaj lahko storite?
V večini primerov so krvni strdki med menstruacijo neškodljivi in ne zahtevajo zdravljenja. So pokazatelj, da se kri normalno strjuje. Če pa se pogosto pojavljajo in vas skrbijo, ne odlašajte z obiskom ginekologa. Lahko gre za stanje, ki ga je treba zdraviti.
Vir: zdravlje.kurir.rs