Migrena prizadene okrog 10 odstotkov populacije, pri čemer je vsaj dvakrat pogostejša pri ženskem spolu.
Simptomi migren so lahko raznoliki, toda večina ljudi, ki se sooča z njimi, napade migrene opisuje kot močne glavobole, slabost, bruhanje, oteženo koncentracijo, motnje vida in občutljivosti na svetlobo ter zvoke.
Četudi je vsak posameznik nekoliko drugačen, je lahko tudi izbira prehrane in pijače eden izmed dejavnikov, ki lahko prispevajo k večji pojavnosti glavobolov in migren.
Ne spreglejte:
- Kaj bi ženske morale jesti po 50. letu? To je najboljša dieta, ki podaljšuje življenje in preprečuje odvečne kilograme
- To je najslabša pijača, ki jo lahko popijete pred spanjem (ni kava ali čaj)
- 5 slastnih napitkov, ki vam bodo pomagali zaspati
Nekaj najpogostejših pijač in živil, ki povzročajo migrene
Pijače z vsebnostjo kofeina
Zmerno uživanje kofeina načeloma za zdravega človeka ni sporno, toda drugače je za ljudi, ki se soočajo z migrenami. Pri slednjem je lahko namreč kofein sprožilec migrenskih glavobolov. V tem primeru lahko prekomerno uživanje kofeina (nad 200 miligramov na dan), ali obratno, nenadna popolna prekinitev, privedejo do močnega glavobola.
Alkoholne pijače
Tudi alkoholne pijače so lahko v nekaterih primerih sprožilec migren. Razlog se nahaja predvsem v vsebnosti histamina, ki ga vsebuje alkohol, kar lahko izzove migreno. Prav tako alkohol velja za diuretik, kar lahko povzroči dehidracijo, ki prav tako lahko sproži neprijetne in boleče glavobole.
Živila, ki vsebujejo tiramin
Tiramin je spojina v nekateri rastlinski prehrani, ki je ne boste videli na seznamu sestavin, saj je stranski produkt razgradnje aminokisline, tirozin. Spojino tiramin vsebujejo zlasti starani siri, fige in prekajene ribe. Prav tako se tiramin najde tudi v citrusih kot so pomaranče, limone, limete in grenivke. Vsebuje pa ga tudi rdeče vino. Z omenjenimi torej ni za pretiravati, če se tudi sami soočate z migrenami.
Hrana z vsebnostjo fenilalanina
Fenilalanin je temeljna aminokislina, ki jo vsebujejo predvsem beljakovine. Med njimi so meso, jajca, stročnice, oreščki, semena in mlečni izdelki. Popolna izključitev beljakovin iz prehrane zaradi vsebnosti enega izmed morebitnih sprožilcev migren, sicer ni učinkovita rešitev. Toda v primeru, da pri sebi opažate, da nekatera živila pripomorejo k glavobolom, razmislite o tem, da jih nekoliko zmanjšate.
Vir: n1info.hr
- Preberite še: Previdno pri uživanju jagod! Preverite, če sodite med tiste, ki jim ta sadež lahko škodi