Dobro je poznati simptome možganske kapi in tudi vedeti, kako jih preveriti. Ne zamenjajte teh stanj za kap.
Možganska kap se zgodi, ko krvni strdek ali počena krvna žila preprečujeta dotok krvi v možgane. Zgodi se odmiranje celic in posledično deli telesa, ki jih upravljajo te celice, izgubijo svojo funkcijo.
Najprej poglejmo, kakšni so simptomi možganske kapi:
V tem primeru lahko sklepate, da je osebo doletela možganska kap in takoj pokličete nujno pomoč (112). Dobro pa je vedeti, ali so se prikradli kakšni simptomi, ki niso možganska kap, pač pa kažejo na drugo zdravstveno stanje.
Tu je nekaj najpogostejših zdravstvenih stanj, ki jih lahko zamenjate za možgansko kap:
Motnje ravnotežja
Težave z ravnotežjem se lahko pojavijo takrat, ko imajo senzorji za ravnotežje, ki jih imamo v notranjem ušesu, težavo s pošiljanjem signalov možganom. To povzroči motnjo vida, omotico, dezorientacijo. Oseba zaradi tega lahko postane anskiozna, kar situacijo še poslabša.
Motnje ravnotežja so lahko posledica mnogih zdravstvenih stanj. Če težav ne spremljajo drugi simptomi, značilni za kap, je oseba najverjetneje ne doživlja.
Migrena
Navadnega glavobola pač ne boste zamenjali z možgansko kapjo, a migrena ni je veliko več od tega. Pravzaprav se največkrat kap zamenja prav z migreno, saj slednja povzroči izjemno bolečino, slabost, bruhanje, občutljivost na zvoke in svetlobo.
Potem je tu še otopelost dela telesa, težave z govorom in vidom - enako kot pri kapi.
Če se je stanje začelo z glavobolom, ki je potem prerasel v hujšo bolečino, gre zelo verjetno za migreno in ne za kap.
Hiponatremija
Za zapletenim imenom se skriva naslednje stanje: premalo natrija v krvi. Do tega pride, ko oseba jemlje diuretična zdravila, kadar pije preveč alkohola, ima drisko, ali jemlje zdravila, ki imajo takšen stranski učinek.
Oseba s hiponatremijo lahko dobi glavobol, postane zmedena, ji je slabo, ima težave z dihanjem ali celo napad.
Čeprav ne gre za možgansko kap, oseba potrebuje zdravniško oskrbo.
Nizek krvni sladkor
Ko krvni sladkor upade pod mejo normale, lahko posameznik postane bled, začne se tresti, znojiti in je omotičen. Če se stanje stopnjuje, postane podobno možganski kapi: zmedenost, pomanjkanje koordinacije, težave z govorom, zamegljen vid ...
Nizek krvni sladkor se pogosto pojavi pri dibaetikih, ledvičnih boleznih, boleznih jeter, lahko pa tudi pri prevelikem uživanju alkohola ali hormonskem ravnovesju.
Kako boste prepoznali razliko med temi stanji in možgansko kapjo?
Če menite, da neka oseba doživlja možgansko kap, naredite hiter test:
- Recite osebi, naj se nasmehne. Ali se del ustnice povesi?
- Recite osebi, naj dvigne obe roki. Ali se ena roka težje premika kot druga?
- Recite osebi, naj za vami ponovi preprost stavek. Je govor jasen?
Če ste na osebi opazili vse te znake, takoj pokličite 112. Tudi če niste prepričani, je bolje, da pokličete pomoč, kot da bo prepozno.
Vir: Live strong
Prisluhnite aktivni podkastu!
V zadnji epizodi prve sezone našega podkasta je z nami Janja Kogovšek, mag. prehrane, ki se ukvarja s prehranskim svetovanjem, deluje pa tudi pod Instagram profilom Nutrika.
S svojim znanjem Janja posameznikom pomaga na poti do uravnotežene prehrane, največ pa se ukvarja z veganstvom oziroma rastlinsko prehrano.
Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"