Simptomi možganske kapi: prepoznajte jih pravočasno s tem hitrim testom

14. 4. 2024
Deli
Eden izmed simptomov možganske kapi je tudi nenaden, močan glavobol. (foto: Instagram @diyakhurana (Posnetek zaslona))
Instagram @diyakhurana (Posnetek zaslona)

Možganska kap je posledica prekinitve pretoka krvi v možgane. Ob tem je potrebna takojšnja zdravniška pomoč, ki zmanjša možnosti poškodbe možganov, motnje zaznavanja, sporazumevanja, čustvovanja, trajno invalidnost ali celo smrt. 

Ločimo dve temeljni vrsti možganske kapi in sicer ishemično možgansko kap, ki jo izzove krvni strdek ali hemoragično kap, ki se imenuje tudi tudi možganska krvavitev. Obe sta lahko smrtno nevarni, zato je hitro ukrepanje ob opažanju simptomov bistvenega pomena.  

Simptomi se med ljudmi razlikujejo, vendar se pogosto lahko pojavijo nenadoma. Če simptomi trajajo le kratek čas, lahko gre za prehodni ishemični napad (TIA), poznan tudi kot mini kap. Tudi v tem primeru je nujna zdravniška pomoč.   

Ne spreglejte:

Najpreprostejši recept za pripravo okusnega piščančjega karija

Opozorilni simptomi, ki se pojavijo pred možgansko kapjo

Večkrat se eden ali več simptomov pojavi postopoma. Med njimi so:  

  • nenadna šibkost ali odrevenelost na eni strani telesa, vključno z nogami, rokami ali stopali,    
  • težave pri govoru,
  • zmedenost in težavno razumevanje drugih ljudi,
  • nenaden zamegljen vid ali izguba vida na eno ali obe očesi,
  • težave pri hoji in ohranjanju ravnotežja,
  • nenadna izguba spomina,
  • omotičnost,
  • slabost z bruhanjem,   
  • močan glavobol, ki se pojavi brez razloga.   

Hitri GROM test

Najpogostejši simptomi možganske kapi se lahko preverijo s hitrim GROM testom, kratico, ki olajša pomnjenje metode. Njen pomen pa se glasi:

1. GOVOR: Izgovorite kratko poved, kot je na primer: "Danes je sončen dan." Zdrav človek brez težav izgovori stavek, medtem, ko bolnik, ki utrpi kap, s težavo pomni stavek in ga težko oziroma ne zmore ponoviti.   

2. ROKE: Poskusite dvigniti obe roki v višini ramen. Zdrav človek ju brez težav nekaj časa drži v tem položaju, človek s kapjo pa težko, saj mu ena takoj omahne.  

3. OBRAZ: Nasmehnite se in preverite obraz. Pri zdravem človeku je nasmeh simetričen, pri bolniku s kapjo je ena stran obraza povešena.  

4. MINUTA: Če ste na vprašanja odgovorili pritrdilno, takoj pokličite nujno medicinsko pomoč na 112. Poskusite zabeležiti tudi kdaj so se simptomi pričeli.

Moč hitrega ukrepanja

Po podatkih spletnega portala zdravstveniportal, za možgansko kapjo utrpi vsak četrti človek na svetu. Pri tem je pomembna moč hitrega ukrepanja.  

Če sumite, da je kdo od bližnjih utrpel možgansko kap ali pa ste to vi sami, ne izgubljajte časa. Pokličite medicinsko pomoč, saj bodo zdravstveni delavci ocenili vaše stanje, kar bo povečalo možnosti ozdravljenja.   

Glede na vrsto kapi, vam bodo zdravniki dali aspirin ali druga zdravila, ki so primerna za razgradnjo krvnih strdkov. Najugodnejši izid ima zdravljenje po prejemu zdravila v treh urah po pojavu simptomov.  

Viri: lek.si, centarzdravlja.hr

Preberite še: