Nekateri zajtrki prav nič ne prijajo vašemu želodcu – preveč kisline ali druge dražeče sestavine povzročajo bolečine v trebuhu ali pa še kaj hujšega.
Na prazen želodec ni dobro:
Rogljički – vse, kar vsebuje veliko kvasa, raje pojejte pozneje čez dan, na primer ob popoldanski kavi. Drugače boste imeli razdražen želodec in boste napihnjeni.
Citrusi – vsebujejo še posebej veliko sadne kisline, ki na tešč želodec poveča tveganje za vnetje želodčne sluznice.
Paradižnik – v paradižniku je sicer veliko zdravih učinkovin, vendar pa lahko vitamini in antioksidanti v kombinaciji s preveč želodčne kisline povzročijo neprijetne bolečine v želodcu.
Sladke gazirane pijače – kola in podobne pijače poženejo vrednosti inzulina v nebo. Tudi fosforna kislina, ki jo najdete celo v gazirani vodi, zviša želodčno kislino in povzroči zgago.
Banane – v njih je veliko magnezija. Vendar pa se v želodcu v krvi tako hitro poveča vsebnost magnezija, da lahko visoko neravnovesje škodi srcu. Poleg tega vsebujejo veliko sladkorja, ki poviša nivo inzulina.
To prija praznemu želodcu:
Ovseni kosmiči – balastne snovi znižajo raven holesterola in nas dobro nasitijo. Poleg tega zaščitijo želodčno sluznico pred škodljivimi kislinami.
Ajda – spodbuja prebavo in poleg tega vsebuje veliko beljakovin in železa.
Oreščki – normalizirajo pH-vrednost želodca in naj bi celo zmanjševali
razjede. Vsebovana maščoba nasiti za dlje časa.
Borovnice – izboljšajo krvni tlak in pospešijo presnovo. Poleg tega so dobre tudi za spomin.
Lubenica – ker vsebuje pretežno vodo, telo tako že zjutraj dobi dovolj tekočine. Likopin, naravno rdeče barvilo, je poleg tega dober za oči in srce.
Jajca – kdor za zajtrk poje jajca, bo čez dan zaužil manj kalorij.
Foto: Shutterstock
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?