Ste vedeli, da obstajajo različni tipi maščobe? Na predelu trebuha lahko najdemo 2 tipa maščobe. Preverite, kako ju prepoznati in kateri tip je bolj nevaren.
Do trebušne maščobe lahko pride iz več razlogov. Delno je lahko pogojena z genetiko in določenimi bolezenskimi stanji, v veliki meri pa je odraz življenjskega sloga.
Ko govorimo o maščobi na trebuhu, pa poznamo 2 tipa maščobe: podkožna in viscelarna. Preverite, kako ju prepoznati ter kateri tip je bolj nevaren.
Podkožna maščoba
Kot razberemo že iz imena, se podkožna maščoba nahaja pod kožo. Gre za maščobo, ki je mehka. Kadar se gibamo, lahko opazimo podkožno maščobo, kako se premika in "trese". Poleg trebuha jo lahko najdemo tudi v rokah in nogah. Ženske imajo načeloma več podkožne maščobe kakor moški.
Podkožna maščoba je lahko estetsko nekoliko bolj moteča, a dobra novica je, da je v splošnem manj nevarna in predstavlja manjše tveganje za različne bolezni.
Viscelarna maščoba
Viscelarna maščoba se nahaja bolj v notranjosti telesa. Gre za maščobo, ki jo najdemo okoli organov, kot so ledvice, jetra in trebušna slinavka. To je maščoba, ki je ne najdemo v udih, pogosteje pa se nahaja pri moških. Ženske dobijo nekoliko več viscelarne maščobe po menopavzi.
Pogovorno ji nekateri strokovnjaki pravijo kar "nevarna maščoba", saj predstavlja večje tveganje za nastanek bolezni, kakor podkožna maščoba. Viscelarna maščoba je denimo tesno povezana z nastankom inzulinske rezistence, ki lahko vodi v sladkorno bolezen. Prav tako pa to obliko maščobe povezujemo še s številnimi drugimi boleznimi.
Vsaka maščoba lahko ogroža naše zdravje, če jo je preveč. A je viscelarna maščoba v splošnem veliko bolj ogrožujoča za naše zdravje.
Da bi preprečili prekomerno količino maščobe na trebuhu je pomembno, da poskrbimo za ustrezen življenjski slog, ki vključuje uravnoteženo prehrano, zadostno mero gibanja, ustrezno količino spanca ter izogibanje nezdravim navadam.
Morda bi vas zanimalo tudi:
dr. Ana Debevc Prašnikar o pomenu vitalnosti
V novi epizodi Aktivni podkasta je z nami specialistka interne medicine, ki že vrsto let raziskuje načine, s katerim lahko podaljšamo mladostno delovanje našega telesa.
V pogovoru pa nam je Ana zaupala, zakaj je skrb za vitalnost tako zelo pomembna, kako zanjo poskrbimo, katere napake najpogosteje počnemo, kakšno vlogo pri našem zdravju igra miselnost ter še veliko več.
Celotni epizodi prisluhnite tukaj:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?