Upočasnite srčni utrip in ji podaljšajte rok trajanja.
Italijanski raziskovalci navajajo, da utrip v mirovanju, ki presega 70 udarcev na minuto, že lahko pomeni tveganje, da vas pokončajo bolezni srca in ožilja. Sledite spodnjim navodilom, upočasnite utrip in se pripravite na daljše življenje.
1. Napadite kardionaprave
Tecite, in to močno, ne pa le v lahkotnem tempu. To bo povečalo učinkovitost vašega srca, zaradi česar se bo zmanjšalo število utripov, ki so potrebni za nemoten krvni obtok, pravijo kardiologi. Intervalni trening lahko poveča količino pretočene krvi z vsakim udarcem srca za okoli deset odstotkov, toda počasen tek na to dogajanje nima vpliva. Tecite vsaj 4 minute na 90 odstotkih svojega maksimalnega srčnega utripa, nato pa za 3 minute upočasnite tempo, pri čemer naj bo vaš srčni utrip 70 odstotkov maksimalnega. Ta interval ponovite trikrat. Če boste tekli trikrat na teden, se vam bo stanje izboljšalo. Medtem lahko svoj utrip merite z merilcem Suunto t3c (suuntowatches.com).
2. Privoščite si masažo
Ta lahko, če je redna, umiri pretirano bitje srca. Sprostitvene tehnike zmanjšajo proizvodnjo adrenalina, norepinefrina in epinefrina, stresnih hormonov, ki vaše srce potiskajo proti nevarnosti, opozarjajo strokovnjaki. V neki britanski raziskavi se je ljudem, ki so jim nudili enourno refleksoterapijo (vrsta masaže rok in nog), srčni utrip upočasnil za osem udarcev na minuto.
3. Spite kakovostno
Sosedovo v luno ali mačkone lajajoče ščene sredi noči lahko pusti posledice na vašem srcu. Avstralci so v neki študiji šli celo tako daleč, da so ljudi prebujali z zvoki. V povprečju se je poskusnim prostovoljcem, kadar so bili na silo zbujeni, srčni utrip pospešil za 13 utripov na minuto. Zaščitite spanec z ušesnimi vložki Hearos Xtreme Protection ali podobnimi – hrup, ki ga povzroča razgrajanje v bližnji okolici, lahko zmanjšajo za kar 33 decibelov (walgreens.com).
4. Ne zadržujte
Če morate iti, potem morate iti. Tajvanski raziskovalci so po raziskavah na 40 osebkih, pri katerih so vidni znaki srčno-žilnih bolezni, ugotovili, da lahko stres ob polnem mehurju pospeši srčni utrip za devet udarcev na minuto. Ko se mehur poveča, se obenem poveča tudi aktivnost v t. i.simpatičnem živčnem sistemu. To pomeni, da se žile lahko krči-jo, s tem pa prisilijo črpalko, da pospeši delovanje. To lahko v najhujšem primeru privede tudi do srčnega napada.
5. Jejte ribe
V lanskoletni študiji so na ameriški univerzi UCLA dognali, da se je ljudem, ki so zaužili vsaj en gram ribjega olja na dan, po dveh tednih upočasnil utrip v mirovanju za do šest udarcev na minuto. Ribje olje naj bi delovalo na živec, ki je odgovoren za regulacijo srčnega utripa. Rezultat sta počasnejši utrip in večja, boljša odzivnost srca. O raznih ribjih pripravkih se seveda pozanimajte v lekarni.
foto: Shutterstock
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?