Naravna zaščita pred soncem in opeklinami

14. 6. 2015 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Naravna zaščita pred soncem in opeklinami (foto: fotolia, living4media)
fotolia, living4media

Optimalna prehrana skrbi za to, da agresivni UV-žarki ne morejo preveč prizadeti kože.

Sončni žarki nas spravljajo v dobro voljo in koristijo tudi našemu zdravju. V koži se zaradi svetlobe tvori dragocen vitamin D, ki krepi kosti in zaganja imunski sistem. Seveda ne smemo pretiravati, kajti vsaka rahla sončna opeklina trajno škoduje koži.

Če začnete pravočasno, zaščito pred soncem lahko celo jeste. Predvsem vitamini E in C ter različni karotenoidi učinkujejo kot zaščita pred UV-žarki od znotraj. Razgradijo proste radikale, ki se sicer tvorijo v koži in pospešujejo staranje. Veliko karotenoidov je v vseh rdečih in oranžnih sortah sadja in zelenjave, kot so marelice, breskve, lubenice ali korenček.

Vitamin C dajejo sadeži, vitamin D je v oreščkih in dobrih rastlinskih oljih – njihova maščoba dodatno izboljša sprejemanje karoteniodov. Pomemben za to, da koža zgradi lastno zaščito, je še kalcij, na primer v mlečnih izdelkih ali zeleni zelenjavi. Ta živila naj bi bila poleti po možnosti večkrat dnevno na jedilniku. Idealno je začeti poletno dieto tri do štiri tedne pred dopustom.

Pri prvih sončenjih naj bi se ljudje z zelo svetlo poltjo vendarle namazali s kremo z visokim zaščitnim faktorjem. Za kratko bivanje na soncu s porjavelo ali neobčutljivo kožo zadostuje tudi malo sezamovega olja.

Sezamovo olje oskrbuje kožo z dragocenimi maščobnimi kislinami in ustavi celo del UV-žarkov, zato je idealno za kratko sončenje.

Hrana, ki je polna karotenoidov

Karotenoidi, kot je likopen, so sposobni zgraditi zaščitno pregrado proti ultravijolični svetlobi sonca. Poleg tega se s tem tvori tako imenovani prokolagen, ki utrjuje kožo in ji daje elastičnost – idealna snovi proti staranju. Lubenice vsebujejo veliko likopena in nimajo skoraj nič kalorij. Zato so najboljši poletni prigrizek.

Tudi breskve vsebujejo – tako kot vse rumeno in rdečkasto obarvano sadje – karotenoide. Poleg tega postrežejo z vitaminom B in kalcijem. To je optimalna hranilna mešanica za zaščito kože v sončnih dneh.

Prava bomba vitamina C je črni ribez. V 100 gramih sadežev je približno 180 miligramov vitalne snovi. Za primerjavo: enaka količina pomaranč vsebuje le 50 miligramov. Vitamin C spada med najpomembnejše lovilce radikalov, obvaruje kožo pred poškodbami in preprečuje tvorbo gub.

Kalcij je predvsem v zeleni zelenjavi, kot je rukola, vendar tudi v mleku in trdem siru. Mineral je bistveno udeležen pri tvorbi plasti zaščite pred soncem v koži. Velja za nežno zdravilo pri alergičnih reakcijah in lahko pomaga preprečiti izpuščaje z ogrci in rdečicami ali pospešuje njihovo zdravljenje.

Paradižnik prav tako vsebuje veliko karotena likopena. Zelenjava sama uporablja snov, da zaščiti kožo pred soncem. Še bolj dragocen kot svež paradižnik je glede tega kuhan paradižnik ali mezga. Angleška raziskava dokazuje, da so udeleženci, ki so dnevno pojedli 55 gramov paradižnikove mezge, imeli po treh mesecih za 33 odstotkov višjo zaščito proti sončnim opeklinam.

Če vas vendarle opeče, zelo pomaga skutna ali jogurtova obloga

Hitro se lahko zgodi: koža pordi in gori po sončni opeklini. Zdaj potrebuje hlajenje, a hladna obveza poslabša stvar. Bolje pomagajo nežna sredstva, kot sta jogurt in skuta, ki ju namažemo na kožo in previdno obnovimo, ko sta precej topli. Če se tvorijo mehurji, pojdite takoj k zdravniku.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?