Navada je železna srajca pravi znani pregovor, kar ponazarja, da je nekatere navade težko opustiti.
Slednje seveda velja predvsem za navade, ki niso najbolj koristne za naše zdravje in dobro počutje. Marsikomu je na primer domača navada, da se po napornem in stresnem dnevu v službi sprosti pred televizijo ob gledanju filmov in serij, kar pa ni tako nedolžno kot se morda zdi na prvi pogled.
Ne spreglejte:
Priljubljena navada, ki znatno povečuje tveganje za demenco
Prekomerno gledanje v televizijski ekran ne škodi le očem, temveč sodeč po eni izmed raziskav, povečuje tudi tveganje za številne bolezni. Najbolj izrazito lahko vpliva na tveganje za razvoj demence, so pokazale ugotovitve raziskave, ki je bila objavljena v Journal of the American Medical Directors Association.
V obsežni raziskavi, kjer je bilo zajetih več kot 400.000 ljudi v Veliki Britaniji, so raziskovalci medicinske univerze Tianjin raziskovali povezavo med količino časa preživetega pred zaslonom in zdravjem možganov pri odraslih v srednjih letih in pri starejših odraslih.
Širok nabor udeležencev, ki so bili povprečno stari 55,8 let je pokazala, da pet ur gledanja televizije na dan poveča tveganje za razvoj demence, Parkinsonove bolezni in možganske kapi. Raziskovalci so namreč v 13-letnem obdobju opazovanja pri sodelujočih opazili, da je demenco razvilo 5.227 ljudi, 6.822 jih je imelo možgansko kap, pri 2.308 pa so diagnosticirali Parkinsonovo bolezen.
Vzrok za zaskrbljujoče posledice prekomernega gledanja v TV ekran ni povsem znan
Več kot polovica sodelujočih v raziskavi (61 odstotkov) je pred ekranom preživela od ene do štiri ure na dan. Sodelujoči v raziskavi, ki so televizijo gledali od tri do pet ur na dan, so imeli za imeli 15 odstotkov večje tveganje za razvoj demence v primerjavi s tistimi, ki so jo gledali eno uro ali manj na dan.
Še bolj zaskrbljujoče so bile ugotovitve za sodelujoče, ki so televizijo gledali več kot pet ur na dan. Slednji so imeli za 44 odstotkov večje tveganje za razvoj demence. Toda to še ni vse, saj velja ob tem omeniti še za 12 odstotkov večje tveganje za možgansko kap in za 28 odstotkov večje tveganje za razvoj Parkinsonove bolezni.
Četudi številni strokovnjaki raziskujejo čemu pripisati negativne učinke prekomernega gledanja televizije na možgane, vzroki niso povsem jasni. Ena od teorij se nagiba na to, da sedeč življenjski slog, pri katerem je pogosta nižja stopnja mišične aktivnosti in porabe energije, kar vodi do zmanjšanega pretoka krvi v možgane in kroničnega vnetja. V končni fazi torej morda glavni krivec niti ni navada gledanja televizije, temveč zgolj pomanjkanje telesne aktivnosti.
Vir: danas.rs
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?