Raziskave kažejo, da kar tretjini Američanov, starejših od 30. let pogosta nočna potreba po uriniranju krati miren spanec.
Tovrstna težava z leti postaja še pogostejša. Razlogi, zakaj prihaja do pogostega nočnega uriniranja, ki je poznano tudi kot nokturija, so različni. Med njimi je lahko problematičen vnos prevelike količine tekočine pred spanjem ali različna bolezenska stanja.
Urolog, dr. Jamin Brambat pravi, da so med njimi lahko bolezni ledvic, srčno popuščanje ali sladkorna bolezen. Dodaja, da imajo vpliv na pogosto prebujanje tudi težave z preveč aktivnim sečnim mehurjem, okužbe sečil ali cistis. Ne gre zanemariti motenj spanja med katerimi je apneja, saj lahko ponoči zmotijo globok spanec in povečajo pogostost prebujanja.
Ne spreglejte:
Če pogosto nočno uriniranje vpliva na vaš spanec, preverite nekaj praktičnih nasvetov
1. Redno praznite mehur tekom dneva in pred spanjem
Tekom dneva redno urinirajte in potrebe ne zadržujte predolgo. Redno praznjenje mehurja okrepi njegovo zmogljivost in hkrati zmanjšuje potrebo, da bi se ponoči prebujali zaradi potrebe po uriniranju. Še zlasti je pomembno, da mehur izpraznite tik pred spanjem.
2. Poskrbite za enakomeren vnos tekočine čez dan
Tekom dneva poskrbite za zadosten in enakomeren vnos tekočine. Če tekom dneva pozabljate na pitje vode, se lahko zgodi, da je boste več popili v večernih urah, posledično pa imeli tudi več potrebe po uriniranju. Izogibajte se pretiranemu vnosu tekočine kakšni dve uri pred spanjem, še zlasti kofeinu ali alkoholu, ki pripomoreta k nastajanju urina.
3. Vsakodnevni rital spanja lahko koristi
Dobri pogoji in vsakodnevni odhod v posteljo ob istem času lahko koristijo za dober spanec. Pri tem blagodejno deluje tudi prijetno prezračen, zatemnjen in tih prostor. Vsaj eno uro pred odhodom v posteljo se izogibajte gledanju v ekrane, namesto tega se sprostite z branjem knjige, kopeljo ali čem podobnim.
4. Zmanjšajte vnos soli
Pomembna je tudi ustrezna prehrana. Živila, ki so polna natrija lahko pripomorejo k večji žeji in vnosu tekočine. V izogib temu še zlasti zvečer omejite vnos slane hrane.
5. Prilagodite morebitno zdravljenje z diuretiki
V kolikor jemljete kakšna zdravila, ki so namenjena za odvajanje odvečne vode, jih jemljite že zjutraj, da njihov učinek ponoči ne bo vplival na pogostejšo potrebo po uriniranju.
Dr. Brambat še opozarja, da je pomembno, da ste pozorni tudi na dodatne simptome, med katerimi so:
- pogosto ali boleče uriniranje,
- nepopolno praznjenje mehurja,
- krvi v urinu,
- smrčanje ali občutek dušenja ponoči.
Če pri sebi opažate kakšnega od tovrstnih znakov, ki motijo vaš spanec, je priporočljivo, da se posvetujete s svojim zdravnikom.
Vir: zdravlje.kurir.rs
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven