Perfekcionizem je pri ljudeh z OKM močno povečan. Za napake ni prostora, vsaka kritika pa je skoraj nevzdržna.
.Nezaželene misli in prisilno ponavljajoča se dejanja, kot so pogosto umivanje rok, preverjanje, ali so vrata zaklenjena, urejanje predmetov v določenem vrstnem redu, so glavne značilnosti obsesivno-kompulzivne motnje (OKM), ki spada med anksiozne motnje.
Preberite še:
- Vsak dan je pila pesin sok in niti sanjalo se ji ni, kaj se bo zgodilo konec meseca
- Po obroku obvezno naredite to
Poleg teh najbolj prepoznavnih obstaja cela vrsta manj običajnih simptomov OKM, ki so pogosto prezrti.
1. Obsedenost s telesom
Ljudje z OKM so lahko pretirano osredotočeni na svoje telo, torej lahko obsesivno razmišljajo o določenih delih telesa ali telesnih funkcijah. Na primer, lahko jih obsedajo misli o tem, kako pogosto mežikajo, kako dihajo, pogoltnejo slino, hodijo, urinirajo ali celo vidijo profil svojega nosu v perifernem vidu. Težko se osredotočijo na kaj drugega kot na te obsesije.
2. Perfekcionizem
Perfekcionizem je pri ljudeh z OKM zelo izrazit. Napake niso dovoljene, kritika pa je za te osebe skoraj nevzdržna, saj jo dojemajo kot osebni napad. Pogosto odnehajo z doseganjem življenjskih ciljev zaradi ene same slabe izkušnje ali neuspeha.
Ti posamezniki si prizadevajo za popolnost v vseh vidikih življenja, vključno z delom, izobraževanjem in osebnimi odnosi. Pod pritiskom perfekcionizma se skriva potreba po nadzoru in varnosti, kar pogosto omejuje njihovo sposobnost smiselnega sodelovanja v življenju.
3. Obsedenost s smrtjo
OKM je močno povezana s strahom pred smrtjo. Ponovljive misli, vsiljive ideje ali obsesivne slike, osredotočene na lastno smrt ali smrt ljubljenih, so pogost simptom. To vključuje kompulzivno preverjanje varnosti bližnjih, izdelavo načrtov za smrt ali raziskovanje tega, kaj se zgodi po njej.
4. Strah pred škodovanjem drugim
Medtem ko je zdrav strah pred povzročitvijo škode drugim naraven, je ta pri osebah z OKM pretiran. Lahko se bojijo vožnje zaradi strahu pred nesrečo ali imajo obsesivne misli o škodovanju drugim, kar lahko vodi v socialno izolacijo.
5. Strah pred "čustveno okužbo"
Osebe z OKM lahko razvijejo neracionalen strah pred prenosom nezaželenih lastnosti ali vrednot od drugih, npr. izogibajo se ločenim ljudi, ker se bojijo, da bi se to zgodilo tudi njim.
6. Izjemno počasno delovanje
Za izogibanje napakam lahko osebe z OKM delajo vse zelo počasi, npr. obuvanje čevljev traja 10 minut ali izbira šampona traja pol ure. To lahko močno vpliva na kakovost njihovega življenja.
7. Pogosta izpovedovanja
Prekomerno izpovedovanje napak je lahko znak OKM. Takšni posamezniki čutijo potrebo po priznanju tudi najmanjših napak ali grehov, kar lahko postane obsesivno.
8. Nenehno iskanje potrditve
Osebe z OKM pogosto dvomijo, ali so nekaj pravilno naredile, in zato kompulzivno preverjajo ali sprašujejo druge za potrditev.
9. Kronična zamujanja
Rituali, ki jih osebe z OKM izvajajo pred odhodom od doma, pogosto povzročijo kronična zamujanja.
10. Obsedenost s številkami
Ljudje z OKM pogosto razvijejo povezanost s "srečnimi" ali "nesrečnimi" številkami, kar vodi v kompulzivna dejanja, povezana s temi številkami, npr. umivanje rok sedemkrat. 11. Razdraženost zaradi zvokov
Določeni zvoki, kot so mljaskanje, glasno žvečenje ali lajanje, lahko pri osebah z OKM sprožijo izjemno razdraženost in čustveni stres.
12. Ponavljajoče pisanje ali branje
Ljudje z OKM lahko občutijo potrebo, da znova in znova pišejo ali berejo besedilo, da bi bilo popolno, kar jim otežuje dokončanje nalog ali uživanje v branju.
- Obsesivno-kompulzivna motnja je veliko več kot le očiten perfekcionizem ali ponavljajoča se dejanja. Razumevanje manj znanih simptomov lahko pomaga pri boljši podpori osebam z OKM in njihovi vključitvi v družbo.
Preberite še: