Išias sodi med eno najpogostejših bolečin, ki jo občuti skoraj vsak človek vsaj enkrat v življenju. Ker lahko bolečina traja tudi več mesecev, je zdravljenje pogosto zahtevno in dolgotrajno. Bolečino lahko omilimo s počitkom, fizioterapijo, v veliko pomoč pa so tudi naravni pripravki.
Kako prepoznati išias?
Večina bolnikov tarna o neprijetni bolečini v ledvenem delu hrbtenice, ki se nato seli v noge. Pojavi se lahko tudi v vratni hrbtenici, vendar manj pogosto. Bolečina je največkrat nenadna, sunkovita in je navadno posledica napačno izvedenega giba ali dvigovanja bremena.
Najpogostejši vzrok za bolečino so torej degenerativne spremembe medvretenčne ploščice oz. pritisk na živec imenovan išias, najdaljši živec perifernega živčnega sistema, ki teče od križa pa vse do stopala.
K takšnim vrstam obolenj seveda veliko pripomore tudi življenjski stil - služba, ki zahteva dolgotrajno sedenje, ponavljajoči gibi, prisilna drža, dvigovanje težkih bremen, nepravilna drža, prekomerna telesna teža, spanje na neustreznem ležišču, premalo gibanja ...
Diagnoza in zdravljenje
Na osnovi simptomov bo zdravnik zelo hitro ugotovil, da gre za išias in bolniku predpisal terapijo. Priporočljivo je mirovanje, če je bolečina res huda pa tudi blokade. Pri išiasu, ki traja dva meseca ali več, je potrebna dodatna diagnostika.
Najpogostejša oblika išiasa med 25. in 40. letom starosti je hernija diska, druge oblike išiasa se navadno pojavijo po 60. letu starosti.
Operacija se redko priporoča, če pa se, je to v primeru, ko postane bolečina neznosna, dolgotrajna in neprekinjena.
Preventiva
Da bi zmanjšali tveganje za pojavo išiasa, se izogibajte ležanju na mehkem ležišču in spanju na trebuhu. Za spanje je priporočljivo nekoliko trše ležišče. Če lahko, je odlično spanje na boku, z blazino med koleni.
Ko sedite, poskušajte sedeti čim bolj vzravnano - ramena naj bodo nazaj, trebuh povlecite noter in se z obema nogama dotikajte tal. Izogibajte se tipičnemu ženskemu sedenju s prekrižanimi nogami.
Ko dvigate, nikoli ne dvigajte z vzravnanimi nogami! Pokleknite in dvignite iz klečečega položaja.
Če dlje časa stojite, naj bo teža enakomerno porazdeljena na obe nogi.
Pazite na telesno težo in na prehrano. Bodite čim bolj aktivni, če drugače ne gre, vsaj doma naredite nekaj vaj za jedro.
Naravna terapija
- Čaj in obkladki iz ovsa
Oves je odlično zdravilo za išias. Čajno žličko ovsa prelijte z 2 dl vode, zavrite in pustite vreti 15 minut. Čaj pijte 3-krat dnevno, pred jedjo.
Istočasno lahko pripravite tudi tople obkladke iz ovsa. Oves vsujte v laneno vrečko in ga položite na boleče mesto. Po približno 4 urah obkladek zamenjajte.
- Obkladki iz grškega sena (fenugreek)
50 do 100 g mletih semen prelijte z decilitrom vode in mešajte, dokler ne dobite goste kaše. Maso zavijte v laneno ali bombažno krpo in položite na obolelo mesto.
- Materina dušica ali timijan
V zdravilstvu je poznan že tisočletja in odlično blaži težave z artritisom in išiasom. 3-krat dnevno pijte timijanov čaj, ki ga vsak dan pripravite svežega.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?