Pomembno odkritje: Pametna ura lahko to nevarno bolezen zazna celo 7 let pred diagnozo

10. 7. 2023
Deli
Pomembno odkritje: Pametna ura lahko to nevarno bolezen zazna celo 7 let pred diagnozo (foto: Profimedia)
Profimedia

Parkinsonova bolezen povzroča stanje, pri katerem se več let postopoma poškodujejo deli možganov, glavni značilni simptomi bolezni pa so tresenje delov telesa in težave z gibanjem. 

Ljudje, ki živijo s parkinsonovo boleznijo, na začetku morda ne opazijo simptomov, toda z napredovanjem bolezni lahko imajo težave pri hoji ali govoru.

Parkinsonovo bolezen je težko diagnosticirati, saj je noben test ne more dokončno dokazati. Namesto tega zdravniki postavijo diagnozo na podlagi simptomov in podrobnega telesnega pregleda.

Z zgodnjim ukrepanjem je možno učinkovito obvladovanje

Tako kot pri ostalih boleznih, je tudi pri Parkinsonovi bolezni pomembno zgodnje odkrivanje, saj je z zgodnjim ukrepanjem mogoče učinkovito obvladovati napredovanje bolezni. Glede na to, kako težko je diagnosticirati Parkinsonovo bolezen, to ni vedno mogoče, vendar so nove raziskave, ki so jih vodili znanstveniki britanskega inštituta za raziskave demence ter inovacij na področju nevroznanosti in duševnega zdravja, prinesle svetlo upanje za prihodnost diagnosticiranja Parkinsonove bolezni.

Pametne ure pomagajo pri diagnosticiranju Parkinsonove bolezni do sedem let pred pojavom simptomov

Ekipa britanskega inštituta za raziskave demence na univerzi v Cardiffu je s pomočjo umetne inteligence analizirala podatke 103 712 uporabnikov pametnih ur. Pametne ure so zbirale podatke vsakega udeleženca in te podatke primerjale z bolniki, pri katerih je bila Parkinsonova bolezen že diagnosticirana. S spremljanjem hitrosti njihovega gibanja tekom enega tedna so lahko napovedali, pri katerih izmed njih se bo razvila Parkinsonova bolezen.  

Ker približno 30 odstotkov prebivalstva nosi pametne ure, je vodja raziskave Dr. Cynthia Sandor v pogovoru za BBC dejala, da bi le-te lahko ponudile poceni in zanesljiv način za prepoznavanje zgodnje faze Parkinsonove bolezni. 

Raziskovalci upajo, da bi lahko to tehnologijo v prihodnosti uporabili kot orodje, ki bi potencialno vodilo k zgodnejšemu odkrivanju in posredovanju pri Parkinsonovi bolezni. 

Vir: bbc.com

Morda bi vas zanimalo tudi:

Kineziologinji o pravilnem gibanju

V novi epizodi Aktivni podkasta gostimo Evo in Pio, kineziologinji, ki delujeta pod Instagram profilom @kineasyology. Dekleti sta nam v pogovoru zaupali, katere mišice imamo najpogosteje šibke in kako jih lahko okrepimo, kako prepoznamo, če pretiravamo z vadbo, katere znane "fitnes citate" moramo preslišati, na katere rdeče zastavice moramo biti pozorni pri izbiri ustrezne vadbe zase ter še veliko več.

Pogovoru prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?