Kronične pljučne bolezni, veljajo za zdravstveni problem, ki je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije tretji najpogostejši vzrok smrti odraslih oseb na svetu.
Eden izmed glavnih vzrokov pljučnih bolezni predstavljajo kronična vnetja, ki vodijo v poškodbe pljučnega tkiva in zmanjšano delovanje pljuč.
Za krepitev pljuč med drugim obstaja posebno živilo
Nove raziskave so postregle z zanimivimi ugotovitvami, da je potrebno za krepitev pljuč in zaščito pred boleznimi, ki so povezane s tem telesnim predelom, potrebno svoji prehrani dodati močno živilo, ki so ga poznale že naše prednice.
Patricia A. Cassano, avtorica raziskave in direktorica Oddelka za prehranske vede na Univerzi Cornell, pravi, da o vplivu hrane na pljučne bolezni vemo premalo, toda na srečo se stvari spreminjajo. »Raziskava zagotavlja nadaljnje dokaze, da so omega-3 maščobne kisline, ki so del zdrave prehrane, lahko pomembne tudi za zdravje pljuč.«
V orehih se nahaja izobilje omega 3-maščobnih kislin
Orehe so v različna peciva, torte in podobne sladke dobrote, dodajale že naše babice. Vedoč ali ne, pa je to živilo pravzaprav močan ščit pred pljučnimi boleznimi. Omega-3 maščobne kisline, ki so esencialne večkrat nenasičene maščobe, imajo izjemno podporen vpliv na zdravje celic. Človeško telo ne zmore samo proizvesti tovrstnih maščobnih kislin, zato jih je potrebno dodajati s prehrano.
Poleg tega, da je vir omega 3-maščobnih kislin mogoče najti v orehih, so naravno prisotne tudi v ribah, kot je losos, ribjem olju, algah, ter v lanenih semenih, ki so med drugim poznana tudi po tem, da uravnavajo holesterol in blažijo vnetja v telesu. Prav tako so z omega 3-maščobnimi kislinami bogata tudi živila kot so: kokosovo olje, chia semena in arašidovo maslo.
Povezava med omega 3-kislinami in tveganjem za pljučne bolezni
Tudi ameriški nacionalni inštitut za zdravje (NIH) je podprl ugotovitve, da obstaja nedvoumna povezava med omega-3 kislinami in zmanjšanim tveganjem za kronične pljučne bolezni.
Raziskava, kjer so se sicer osredotočali predvsem na zdrave odrasle osebe, je potekala v dveh fazah. V prvih dveh desetletjih so spremljali 15.000 prvotno zdravih Američanov. Ugotovili so, da ljudje z višjo vsebnostjo omega-3 v krvi kažejo počasnejše upadanje pljučne funkcije. Druga faza je bila osredotočena na genetsko analizo 500.000 Evropejcev. V tem delu raziskave so znanstveniki potrdili povezavo med višjo ravno omega-3 kislin in močnimi pljuči.
Vir: zadovoljna.nova.rs
Morda bi vas zanimalo tudi:
Je hrana na naših policah, sploh varna?
V epizodi Aktivni podkasta gostimo Zalo Mlinšek, mag. inž. prehrane. S svojim znanjem Zala številnim pomaga pripravljati bolj zdrave in hranljive obroke, tokrat pa smo se z njo pogovarjali o varnosti živil, ki so na naših policah.
Kdaj lahko rečemo, da je živilo varno? Kaj pomenijo različne oznake na artiklih? Kaj so aditivi v živilih? Kako je z gensko spremenjenimi organizmi? Vse to in še več v tokratni epizodi!
Pogovoru prisluhnite tukaj:
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem