Nekatere znake pljučnega raka je težko prepoznati, še zlasti zgodnji simptom, ki se lahko pojavi kot povsem običajna težava.
Pljučnega raka, ki trenutno velja za tretjo najpogostejšo obliko raka v Evropi, številni povezujejo z dolgotrajnim kašljem. Med drugim pa pulmologinja prof. Meilan Han opozarja še na subitlen zgodnji simptom.
Ne spreglejte:
Hripav glas je zgodnji simptom, ki je lahko pokazatelj pljučnega raka
Ob pljučnem raku se lahko pojavi hripav glas, ki nastane kot posledica napredovanja bolezni. Zgodi se, ker lahko rak v napredovalni fazi prizadene in poškoduje povratni laringealni živec (grlo).
»Ta živec poteka skozi vrat, se spusti v prsni koš pod aortnim lokom in se nato spet dvigne v grlo,« pojasnjuje prof. Hahnova. Če hripavost predstavlja le zimsko težavo, bo minila sama od sebe po kratkem času, toda če opazite, da traja dlje in ne izgine, vsekakor obiščite svojega osebnega zdravnika, svetuje.
Strokovnjaki prav tako opozarjajo na druge manj znane simptome pljučnega raka, ki jih ne gre zanemariti. To so: bolečine v prsih ali ramenih, težave pri požiranju in bolečine v hrbtu.
Bodite pozorni tudi na najpogostejše simptome pljučnega raka:
- med njimi je kašelj, ki ne izgine več kot dva ali tri tedne,
- dolgotrajen kašelj, ki se slabša,
- izkašljevanje krvi,
- pogoste okužbe pljučnega predela,
- dolgotrajne težave z dihanjem,
- nenehna utrujenost,
- pomanjkanje energije,
- izguba apetita,
- nepojasnjeno hujšanje.
Po podatkih največje svetovne neodvisne organizacije za raziskovanje raka, Cancer Research UK, je znano, da eden od desetih ljudi, ki so dobili diagnozo pljučnega raka, preživi več kot deset let.
Strokovnjaki poudarjajo pomembnost pravočasnega odkrivanja. Ozdravitev je sicer odvisna tudi od vrste celic in razvoja bolezni ter bolnikovega splošnega zdravja in telesne kondicije. V boljšem fizičnem stanju kot se nahaja obolela oseba, več možnosti ima za uspešno zdravljenje.
Kateri dejavniki povečajo tveganje za nastanek?
Dejavniki, ki povečajo tveganje za nastanek pljučnega raka so med drugim:
- nezdrave navade (kajenje),
- družinska anamneza,
- kronična pljučna bolezen,
- in obsevanje prsnega koša.
Raziskovalci Inštituta za raziskave raka v Vancouvru, so glede na nedavno kanadsko raziskavo razkrili, da imajo tudi ljudje, ki so bili vse življenje izpostavljeni visokim stopnjam onesnaženosti, večje tveganje za genetske mutacije, ki so povezane z agresivnimi oblikami pljučnega raka. Temu so lahko v tem primeru dovzetni tudi ljudje, ki niso nikoli kadili, še zlasti ženske, so še navedli.
Vir: zdravlje.kurir.rs
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven