Počnete te stvari? Mehur vam zagotovo ni hvaležen!

27. 3. 2023
Deli
Počnete te stvari? Mehur vam zagotovo ni hvaležen! (foto: Profimedia)
Profimedia

Na mehur se spomnimo šele, ko staknemo infekcijo ali vnetje. Kaj, ko bi nanj mislili že prej in bi se izognili stvarem, ki lahko ogrozijo normalno delovanje? 

Mehur v sodelovanju z ledvicami skrbi za izločanje odpadnih snovi iz telesa. V mladosti o tem ne razmišljamo prav dosti, s staranjem pa vedno bolj ugotavljamo, da se pojavljajo težave: težje nadzorujemo mehur, hitro se pojavijo razne infekcije in vnetja ...

Zato je pomembno, da že sedaj ugotovite, katere navade slabo vplivajo na mehur in se jim skušate izogniti ali jih omejiti. 

Poglejmo, s čim lahko škodujete mehurju: 

Zelo pekoča hrana

Prehrana vpliva na marsikatere procese v telesu, tudi na mehur. Nekatera živila so znana po tem, da dražijo mehur in povzročajo neprijeten občutek. Sem spadajo napitki s kofeinom in alkoholom ter pekoča hrana. Stanje lahko poslabšajo umetna sladila, čokolada in celo citrusi. 

Na srečo obstaja kar nekaj živil, ki skrbijo za zdrav mehur: hriške, banane, puste beljakovine, oreščki, jajca ...

Visoko intenzivna vadba

Redno gibanje je izjemno pomembno za zdravje in vadba lahko poskrbi za zdrav mehur, tudi npr. v nosečnosti in po njej ter v drugih življenjskih obdobjih. Pa vendar, če trpite za katero od težav z mehurjem, ni dobro, da takrat opravljate zelo intenzivne vaje, saj lahko še povečate neprijetne občutke. 

Sem spada tek, skakanje, aerobika in vse ostale visoko intenzivne vadbe. Ko imate težave z mehurjem, raje hodite na sprehode, saj si s tem ne boste škodili.

Dehidracija

Čeprav nekateri z dehidracijo želijo reševati določene težave, npr. pretirano uriniranje in podobno, je to velika napaka in škoda zdravju. Ravno obratno: redna hidracija je ključen dejavnik, ki zagotavlja zdrav mehur. 

Če ne boste pili dovolj, bo urin bolj koncentriran, kar draži sluznico mehurja. Posledično boste odšli na stranišče večkrat, lahko se zgodi celo uhajanje urina.

Prevečkrat ali premalokrat greste na stranišče

Noben ekstrem ni dober za mehur. Povprečen posameznik naj bi na stranišče odšel 7-krat dnevno. Če urinirate manj, tvegate razvoj bolečine v mehurju in ledvicah, inkontinenco, slabitev medeničnega dna. 

Če ste na stranišču prevečkrat, pa lahko to še poveča uriniranje in tvegate uhajanje urina. 

Ne greste na stranišče po spolnem odnosu

Greste po spolnem odnosu kdaj na stranišče? Morali bi to narediti vedno, posebno če imate kakšno težavo z mehurjem. Tako boste poskrbeli, da iz telesa odplaknete bakterije, ki bi povzročile infekcije. Zaradi anatomije telesa so ženske bolj nagnjene k vnetjem kot moški. A to ne pomeni, da se pri moških težave ne morejo pojaviti. 

Viri: https://www.urologyhealth.org/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4735668/, BestLife 

Prisluhnite aktivni podkastu! 

Kineziologinja Nina Strojnik: "Telo je navajeno, da se giba, telo se mora gibati"

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?