Bi vas moralo skrbeti? TO o vašem zdravju nakazuje, če (pre)pogosto urinirate

22. 8. 2023
Deli
Bi vas moralo skrbeti? TO o vašem zdravju nakazuje, če (pre)pogosto urinirate (foto: Profimedia)
Profimedia

Četudi velja za povprečje, da gredo ljudje na vodo od šestkrat do osemkrat dnevno, je število odvisno od številnih dejavnikov. Med njimi so tudi kako, kaj jeste in pijete, ter različne morebitne zdravstvene težave. Število obiska stranišča se lahko poveča tudi zaradi različnih navad, če na primer redno lulate »za vsak slučaj« ali mehurja ne izpraznite povsem. 

Vsakdo je drugačen, zato ni merila za »normalno« pogostost uriniranja. Kljub temu, če nenehno hodite na vodo, ter zaradi tega razloga redno vstajate ponoči, je to lahko vzrok za skrb.

Azar Khunda, svetovalec uroginekolog v bolnišnici Princess Grace, priporoča, da poiščete zdravniško pomoč, če imate konstantne težave z nenehnim nepojasnjenim uriniranjem. Delil je tudi nekaj najpogostejših vzrokov za pogosto uriniranje.

Nekaj vzrokov za pogosto uriniranje:

Pitje prekomerne količine tekočine

V prvi vrsti je lahko prekomerno obiskovanje stranišča posledica pitja prekomerne količine tekočine. Zlasti kofein in alkohol povečata nastajanje urina. Prilagoditev vnosa tekočine, zlasti pred spanjem, lahko pomaga pri obvladovanju te težave.

Okužbe sečil  

Okužbe sečil se pojavijo, ko bakterije vstopijo v urinarni trakt in povzročijo okužbo. »To draženje lahko povzroči pogosto željo po uriniranju, skupaj z drugimi simptomi, kot je pekoč občutek,« pravi Khunda. Medtem ko je nekatere okužbe sečil mogoče zdraviti s pitjem veliko vode in jemanjem protibolečinskih sredstev za lajšanje simptomov, je v primeru, da ni izboljšanja dobro, da obiščete svojega osebnega zdravnika, ki vam lahko predpiše ustrezno zdravilo.

Sladkorna bolezen

Sladkorna bolezen tipa 1 in sladkorna bolezen tipa 2 lahko vplivata na pogostost uriniranja. Strokovnjak v zvezi s tem pojasnjuje: »Povišane ravni krvnega sladkorja lahko povzročijo, da ledvice delajo močneje, da odstranijo odvečno glukozo iz telesa skozi urin, kar povzroči povečano uriniranje.« Če ste zaskrbljeni, obiščite zdravnika, saj je uravnavanje krvnega sladkorja z zdravili, prehrano in spremembami življenjskega sloga ključnega pomena za vsakogar s tem stanjem.  

Nosečnost

Tudi nosečnost je lahko vzrok za pogostejše uriniranje, saj se med nosečnostjo lahko hormonske spremembe povečajo pretok krvi v ledvicah. Ko se maternica razširi, lahko pritiska tudi na mehur, kar dodatno prispeva k potrebi po pogostem odvajanju vode. Kljub nadležnosti, to ni zaskrbljujoče stanje in bi moralo po rojstvu izveneti.  

Prekomerno aktiven sečni mehur

Prekomerno aktiven sečni mehur je stanje, za katerega so značilne nehotene kontrakcije mehurja, ki povzročajo pogosto in nujno uriniranje.  Čeprav ni znanega vzroka za to, je običajno posledica »dolge zgodovine slabih navad mehurja« ali za težavo v vaši družini in lahko prizadene ljudi vseh starosti. Stres lahko težavo poslabša, vendar jo je mogoče obvladati s spremembami življenjskega sloga, vajami za medenično dno in, če je potrebno, z zdravili.

Intersticijski cistitis

To kronično stanje, znano tudi kot sindrom bolečega mehurja. Povzroča simptome, kot sta huda bolečina v medenici in pogosto uriniranje – včasih tudi do 60-krat na dan. Intersticijski cistitis je pogostejši pri ženskah, starejših od 30 let, in se lahko poslabša in izboljša v nekaj dneh, tednih ali mesecih. Ni enotnega diagnostičnega testa za diagnozo, zato je morda treba najprej izključiti druga stanja. Zdravljenje lahko vključuje spremembe prehrane in zdravila za lajšanje simptomov.

Težave s prostato

Pogoste pri moških nad 50 let so težave s prostato. Pri moških lahko povečana prostata stisne sečnico, kar povzroči težave z uriniranjem, vključno s povečano pogostostjo. Morda pričenjo tudi težko urinirati ali imajo težave, da povsem izpraznijo mehur. Kljub temu, da ne gre za rakavo obolenje in običajno ne predstavlja resne nevarnosti za zdravje, mora morebitne urinske simptome pregledati zdravnik.  

Strokovnjak še poudarja pomen zgodnje diagnoze in dodaja: »Ignoriranje trdovratnih simptomov lahko vodi do zapletov, zato je pravočasno iskanje zdravniškega nasveta ključnega pomena.«

metro.co.uk

Morda vas bo zanimalo tudi:

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?