Kaj se zgodi, če smo ves dan pod klimo? Strokovnjaki opozarjajo na resne posledice

19. 7. 2024
Deli
Kaj se zgodi, če smo ves dan pod klimo? Strokovnjaki opozarjajo na resne posledice (foto: Profimedia)
Profimedia

V teh vročih dneh nam klima rešuje življenje! A pozor: uporaba lahko prinese tudi nekaj negativnih učinkov.

Ekstremna vročina je drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi vremenskih pojavov: zaradi vročine umre več ljudi, kakor zaradi poplav. Glede na raziskavo, objavljeno v reviji The Lancet, med letoma 2000 in 2019 približno 489.000 smrti letno lahko pripišemo vročini, od katerih se jih je 45 % zgodilo v Aziji in 36 % v Evropi.

Klimatske naprave dobesedno rešujejo življenja, saj zmanjšujejo tveganje za težave, povezane z visokimi temperaturami. A kakor pri vseh stvareh, je tudi pri uporabi klime potrebna določena mera previdnosti.

Ne spreglejte:

Negativni učinki klimatskih naprav

Čeprav imajo klimatske naprave številne prednosti, lahko imajo tudi negativne učinke, še posebej za občutljive osebe. Suh zrak, ki nastane zaradi kondenzacije vlage iz zraka med hlajenjem, lahko povzroči sušenje kože, oči in sluznic, v nekaterih primerih pa tudi draženje dihalnih poti. Poleg tega ljudje v klimatiziranih prostorih pogosto pijejo manj vode, ker ne čutijo enako intenzivno žeje, kot pri visokih temperaturah, kar lahko vodi v dehidracijo.

Največja težava pa je, če v klimatiziranih prostorih preživimo preveč časa. Na ta način nismo izpostavljeni naravni vročini, zato se telo ne prilagaja visokim temperatura. To lahko oslabi termoregulacijske sposobnosti telesa in ga naredi manj učinkovitega pri uravnavanju toplote, ko je to potrebno.

Tveganja zaradi slabega vzdrževanja

Če klimatskih naprav ne vzdržujemo pravilno, se v njih lahko nabirajo bakterije in plesni. Vdihavanje zraka, onesnaženega s temi mikroorganizmi, lahko povzroči dihalne težave in alergijske reakcije

Kaj se zgodi, ko iz klimatiziranih prostorov stopimo na vročino?

Nenaden prehod iz klimatiziranih prostorov na vročino lahko povzroči bronhokonstrikcijo, zlasti pri ljudeh z astmo ali kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB). Hladen zrak iz klimatiziranih prostorov lahko draži dihalne poti, nato pa nenadna izpostavljenost toplemu zraku lahko dodatno draži, kar lahko povzroči kašelj in oteženo dihanje.

Nenadna sprememba temperature je lahko škodljiva tudi za srčno-žilni sistem. Ljudje s srčnimi težavami lahko doživijo poslabšanje simptomov, kot sta bolečina v prsih in kratka sapa. Visoke temperature povečujejo obremenitev srca in krvnih žil, kar je lahko nevarno za osebe s hipertenzijo ali srčnimi obolenji.

Kako pravilno uporabiti klimo?

Da bi zmanjšali negativne učinke uporabe klimatskih naprav, upoštevajte naslednje nasvete:

  • Poskrbite za redno čiščenje in servisiranje klimatske naprave;
  • Ne pretiravajte s temperaturo, ki jo na klimi nastavite;
  • Če zaradi klime prihaja do suhega zraka, si pomagajte z vlažilci;
  • Poskrbite za zadostno prezračevanje;
  • Pazite, da klimatska naprava ne piha neposredno v vas.

Klimatizirani prostori načeloma niso škodljivi za zdravje. Vseeno pa je pomembno, da smo z uporabo zmerni in previdni, v primeru kakršnih koli zdravstvenih težav pa je smiseln obisk zdravnika.

Vir: krstarica.com