Nevrolog opozarja, da so vroči dnevi obremenjujoči tudi za srce.
Prof. Dr. Ranko Raičević, predstojnik Oddelka za nevrologijo Akademije medicinskih znanosti, redni profesor Medicinske fakultete v Beogradu in predsednik Združenja nevrologov Srbije, je razkril, kakšne so posledice, ki jih lahko v našem telesu povzroči izbira pijače v vročih poletnih dneh, poroča Sensa.
"Ekstremno visoke temperature motijo vse, saj se pri visokih temperaturah razširijo krvne žile, ki prehranjujejo možgane, srce, ledvice in vse vitalne organe. Tudi najbolj zdravi posamezniki tega ne prenašajo dobro. Pri ljudeh, ki že imajo nekatere bolezni srčno-žilnega sistma ali možganov, pa visoke temperature dodatno ustvarjajo pogoje za nastanek resnejših poškodb, saj se lahko tam razvije hipoksija, to je pomanjkanje hranil in prekrvavitve ter pride do padca krvnega tlaka."
Poudaril je, da se je poleg izogibanja gibanja zunaj od 10. do 16. ure, ko je UV-sevanje najmočnejše, in uživanja zadostne količine navadne vode izjemno pomembno izogibanje gaziranim pijačam, za alkohol pa je razglasil rdeči alarm.
"Vedno imejte pri sebi plastenko negazirane vode, nujno negazirane, saj lahko nekateri ioni v gaziranih pijačah, če jih zaužijemo v večjih količinah, sprožijo motnje srčnega ritma. Zato je najboljša pijača negazirana voda. Nisem proti mladim, ki včasih pijejo kaj gaziranega, tisti, ki že imajo težave, pa naj pazijo. Jaz sem v ekstremno vročih poletnih okoliščinah strogo proti gaziranimi pijačam, saj dodatno širijo krvne žile in zmanjšujejo porabo kisika v možganih in srcu. Najbolj nevarne pa so takrat močne alkoholne pijače."
Preberite več na Sensa.si
- Preberite si še: Ena noč s čebulo v nogavici dela čudeže: naravna rešitev za številne zdravstvene težave
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del