Vam srce bije pospešeno med počitkom? Kardiolog razkriva, kdaj je čas za obisk strokovnjaka

15. 7. 2025
Vam srce bije pospešeno med počitkom? Kardiolog razkriva, kdaj je čas za obisk strokovnjaka (foto: Instagram @diyakhurana (Posnetek zaslona))
Instagram @diyakhurana (Posnetek zaslona)

Spremembe v ritmu in hitrosti srčnega utripa so včasih povsem normalne, drugič pa zahtevajo dodatne preiskave. Ključ je v tem, da znate prepoznati razliko.

Srčni utrip v stanju mirovanja – torej ko sedite ali ležite – označujemo kot t. i. bazalno vrednost. Če je vaš utrip v takšnih trenutkih povišan, je to lahko znak bolezni ali motnje v delovanju drugega organa, opozarja kardiolog dr. Goran Popović na svojem Instagram profilu.

Zakaj pride do pospešenega bitja srca?

"Običajni srčni utrip v mirovanju je približno 70 utripov na minuto. Če imate povišano telesno temperaturo – na primer ob začetku prehlada – je povsem pričakovano, da srce bije hitreje. Podoben pojav lahko opazimo ob motnjah delovanja ščitnice ali pri anemiji, ko zaradi pomanjkanja železa kri ne prenaša dovolj kisika. Stres in dolgotrajna napetost prav tako lahko dvigneta srčni utrip," pravi dr. Popović.

Poleg hitrosti je pomemben tudi ritem srčnega utripa, opozarja kardiolog: "Ni vseeno, ali srce bije hitro in ritmično ali hitro in neenakomerno. Nepravilen ritem – aritmija – lahko opozarja na okvaro srčnega prevodnega sistema ali na druga stanja, ki zahtevajo podrobnejšo diagnostiko."

Obama za zaprtimi vrati zelo oster do demokratov: Zresnite se

Če pogosto zaznate pospešen utrip tudi v popolnem mirovanju, tega ne zanemarjajte. Tudi v primeru neenakomernega bitja srca je obvezen posvet pri strokovnjaku, ki vas bo pregledal in po potrebi napotil na nadaljne preiskave.

Vir: zdravlje.kurir.rs

Hitra in preprosta rutina, ki ščiti pred boleznimi in preprečuje prezgodnjo smrt: potrebujete le 11 minut na dan