Obstaja veliko metod za odvajanje od kajenja. Vprašanje je, ali so res učinkovite.
Prijatelj Igor je začel kaditi ob petkih zvečer. Z družbo smo šli v lokal in spili nekaj piv, on pa je od drugih kadilcev nabral običajno tri do štiri cigarete in jih tudi skadil. V nekaj letih je teh nekaj cigaret naraslo na približno zavojček na dan. »Kajenje se je preprosto prikradlo v moje življenje,« pravi.
Okoli 70 odstotkov kadilcev želi prenehati kaditi
Med njimi tudi Igor. Prenehati je poskušal čez noč in sam od sebe, a prvič je bilo kar preveč razlogov in izgovorov, da mu to ni uspelo - praznovanje rojstnega dne, žur, izpit, stresne okoliščine na delovnem mestu, prepir z dekletom in podobno.
Njegov zadnji poskus, da bi prenehal kaditi, je vključeval celo hipnozo. »Sedel sem v sejni sobi ljubljanskega hotela z okoli 20 sotrpini - plačal pa sem 5.000 tolarjev,« je povedal. Med seanso je hipnotizer poskušal z vizualnimi projekcijami spraviti udeležence v sugestibilno stanje. Nato jim je skušal vcepiti misli, ki naj bi jih odvrnile od kajenja: »Okus po cigareti vam povzroča slabost; ko boste začutili potrebo po kajenju, se dotaknite svojega obraza in ta potreba bo izginila.«
Igor je bil ves čas zelo skeptičen, na koncu pa je povedal: »Medtem ko mi je hipnotizer govoril, naj si predstavljam potoček in slap vode, sem jaz lahko razmišljal samo o prikupnem dekletu, ki je sedela pred menoj in ji je ves čas krulilo po želodcu.«
Kljub temu je prenehal kaditi, vendar samo za 24 ur. »Takoj ko sem se naslednji dan vrnil domov s predavanj, sem stopil na balkon, se poskušal sprostiti in si prižgal cigareto. Mislil sem si - pa smo zopet tam.«
Igorju sem omenil, da je zadnja leta s posebnimi nikotinskimi obliži, inhalatorji in žvečilnimi gumiji in še s čim najbrž lažje prenehati kaditi kot kdaj prej. Pozneje se je izkazalo, da nisem imel povsem prav, sploh pa se pri nas dobijo samo nikotinski žvečilni gumiji.
Kadilci, ki prvič nehajo kaditi, se znajdejo v veliko hujši skušnjavi, da ponovo začnejo, kot pa da se znebijo te razvade za vedno. Od vseh kadilcev jih je samo 2,5 odstotka prenehalo kaditi za vedno. Človek se upravičeno sprašuje, zakaj jih ne more prenehati več, čeprav si to želijo.
V čem je težava?
Ena izmed ovir za uspešnejše odvajanje od kajenja je, da jemljejo kadilci svojo odvisnost zmotno za fizično težavo, ki se lahko hitro pozdravi z nikotinskimi nadomestki.
Druga sporna zadeva je, da jih velika večina poskuša prenehati kaditi povsem na lastno pest. Številne študije so pokazale, da je uspeh mnogo večji, celo za 80 odstotkov, če je v odvajanje vključeno strokovno osebje. Ta dodatna strokovna pomoč je lahko že pogovor z osebnim zdravnikom.
Zgolj branje o škodljivosti kajenja ni tako učinkovito kot pogovor o tej temi z medicinskim strokovnjakom. Že kratki, nekajminutni pogovori z osebnim zdravnikom vam bodo v veliko pomoč pri trudu, da bi opustili to škodljivo razvado.
V eni od raziskav so ugotovili, da polovice ljudi, ki obiščejo zdravniško ambulanto, zdravnik sploh ne vpraša o njihovih kadilskih navadah oziroma razvadah. Zdravniki se opravičujejo z različnimi izgovori, da za to niso specializirani, da jim primanjkuje časa, da ne zaupajo dovolj v svoje svetovalne oziroma terapevtske sposobnosti.
Veliko kadilcev je prepričanih, da je kajenje zgolj telesna težava, nasprotno pa večina splošnih zdravnikov meni, da je odvisnost od cigaret predvsem psihične narave in je zato v rokah psihologov in psihoterapevtov.
Še pred dvema desetletjema je bilo najbolj razširjeno medicinsko stališče o kajenju, da je to predvsem zelo slaba razvada, ki se da z malo volje razmeroma preprosto odpraviti. Šele sredi devetdesetih so prišli v javnost tajni dokumenti ameriške tobačne industrije, ki so potrdili, da je kajenje močna oblika odvisnosti, predvsem od nikotina.
Proizvajalci tobačnih izdelkov v ZDA so samo v zadnjih petih letih morali plačati več sto milijonov dolarjev odškodnine kadilcem in ustanovam za raziskave in zdravljenje bolezni zaradi kajenja, ker so prikrivali znanstvena dejstva.
Hkrati so povsod po svetu zaostrili zakone o prodaji in propagiranju tobačnih izdelkov ter o kajenju na javnih prostorih. Zaradi odvisnosti, ki jo povzroča tobak, v nekaterih državah resno razmišljajo, da bi uvrstili tobačne izdelke v kategorijo mamil.
Katera je najboljša metoda odvajanja?
Čarobne formule za uspešno odvajanje od kajenja ni. Strokovnjaki, s katerimi smo se pogovarjali, pa so se strinjali, da se je za najuspešnejšo izkazala kombinacija strokovnega svetovanja in uporabe nikotinskih nadomestkov.
Pri nas je pomembna organizirana ustanova za vse, ki želijo prenehati kaditi in ki želijo o tem izvedeti več, Center za odvajanje od kajenja oziroma center Antismoking na Komenskega 6 v Ljubljani.
Več elementov ko boste dodali svojim naporom za odvajanje od kajenja, več možnosti imate, da se za vselej otresete te škodljive odvisnosti.
Kvalitetna kombinacija terapije in nikotinskih zdravil je uspešna pri 25 do 30 odstotkih ljudi. Po podobni integrirani metodi zdravljenja se je uspešno odvadil kajenja 48-letni Miro iz Medvod, ki je kadil 30 let.
»Poskušal sem opustiti kajenje čez noč, poskušal sem z nikotinskimi žvečilnimi gumiji, vendar brez dodatnega svetovanja ni bilo uspeha,« pravi Miro, »nikogar ni bilo, ki bi mi podrobneje povedal, kaj vse bom med odvajanjem od kajenja doživljal telesno in duševno, kateri doživljaji so normalni in kateri niso. Prav tako me ni nihče prej opozoril, na katere skušnjave moram biti pozoren.«
Danes gleda stroka na kajenje kot na fizično težavo z vedenjskimi elementi, podobno kot sta povečan krvni tlak in diabetes.
Za uravnavanje kemične odvisnosti telesa mora kadilec dobiti nikotin na drug način - v obliki žvečilnega gumija, obliža ali inhalatorja. Pomembno je, da telo ne dobiva več nikotina v obliki cigaret, cigar, pip ali tobaka za zvijanje oziroma žvečenje.
Bistvo ni samo v zmanjševanju telesne potrebe po nikotinu, ampak tudi v spreminjanju vsakodnevne navade po vdihavanju in izdihavanju tobačnega dima ter vsega, kar je s tem povezano - igranje s cigaretno škatlico, cigareto in vžigalnikom, otresanje pepela, prižiganje cigarete, kajenje ob kavici.
Med odvajanjem od kajenja vaše telo želi dobiti enako količino nikotina, da zadovolji receptorje v možganih, vendar je postopek počasnejši in manj zadovoljujoč. Na telo nikotinski nadomestki ne učinkujejo enako kot cigareta, vendar klju temu bistveno zmanjšajo hrepenenje po cigaretih.
Ko spravite potrebo telesa po nikotinu pod nadzor, je na vrsti svetovanje, ki vam da hkrati spodbudo in konkretne strategije, kako se spoprijemati z željo po cigaretah.
Svetovalci za odvajanje od kajenja priporočajo: izogibajte se stresnim situacijam, ki vas silijo v kajenje; poiščite druge načine za potešitev svojih hrepenenj in čustev; umaknite se, če se s kakšnim problemom niste pripravljeni spoprijeti.
Mark Strelec
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?