Potovalna slabost pri otrocih - kako pomagati?

24. 6. 2014
Deli
Potovalna slabost in otroci (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Kako se prične vaše potovanje? Z glavobolom, bledico, slabostjo, bruhanjem? Potovalna slabost ali morska bolezen je zelo pogosta težava mnogih, še najpogosteje pa se pojavlja pri otrocih.

Potovalno slabost ponavadi povzroča gibanje kot je vožnja z avtomobilom, avtobusom, ladjo ali letalom. Pri nekaterih pa lahko podobne učinke izzovejo tudi guganje na gugalnici ali celo gledanje filma v 3D tehniki.

Razvije se zaradi nasprotujočih si sporočil, ki jih čutila pošiljajo možganom - center za bruhanje dobi preko vidnega živca in organa za ravnotežje v notranjem ušesu napačno spročilo, kar povzroči slabost.

Znaki potovalne slabosti

  • Prvi znak je slabo počutje s slabostjo in glavobolom.
  • Pogosti sta omotica in utrujenost.
  • Značilni so tudi bledica, hladen pot, nemir in globoko hitro dihanje.

Če se vzrok, zaradi katerega pride do občutka slabost, nadaljuje, se stanje poslabša in pride do bruhanja.

Intenzivnost doživljanja potovalne slabosti je lahko različna. Nekateri so zelo občutljivi in občutijo slabost že kmalu po pričetku gibanja oz. potovanja, drugi jo občutijo v ekstremnih pogojih in takoj, ko se gibanje ustavi, tudi preneha. Pomembno vlogo igrajo tudi psihološki dejavniki.

Kaj lahko storite sami?

  • Otrok naj npr. zjutraj pred potovanjem zaužije lahek in topel obrok. Izogiba naj se sladkih sadnih sokov in gaziranih pijač, ki bodo želodec le še bolj razdražile.
  • Tudi s praznim želodcem ni priporočljivo iti na pot, saj lakota povzroči krčenje želodca. Če ste tik pred odhodom, naj otrok zaužije suho hrano, s čimer preprečite nepotrebno pretakanje tekoče hrane.
  • Če vam čas dopušča, se z otrokom pred odhodom sprehodite.
  • Poskrbite, da bo vozilo dobro prezračeno, otrok pa naj sedi obvezno v smeri vožnje.
  • Branje, igrice in gledanje filmov lahko stanje poslabšajo. Otrok naj raje opazuje nepremično točko na obzorju ali na kopnem.
  • Pomaga tudi, če otroka zamotite s pogovorom ali z besednimi igricami.
  • Pri daljšem potovanju naj otrok pije navadno vodo, hrano pa naj zaužije le v majhnih količinah.
  • Če se pojavi slabost je najbolje (če je to izvedljivo), da prekinete z vožnjo in omogočite otroku, da se nadiha svežega zraka. Če otrok bruha, poskrbite, da ne dehidrira.

Ingver proti slabosti

Zdravstvene raziskave so pokazale, da ingver učinkovito zmanjša ali celo preprečuje simptome potovalne slabosti. Ker nima nekaterih nezaželenih stranih učinkov, kot jih imajo navadno farmacevtski proizvodi (npr. zaspanost), je primeren tudi za otroke in voznike.

Kljub temu je pred uporabo priporočljivo za nasvet povprašati zdravnika ali farmacevta.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord