Sol ni edini krivec: to so vsakodnevne navade, ki povišajo vaš krvni tlak

24. 2. 2025
Deli
Sol ni edini krivec: to so vsakodnevne navade, ki povišajo vaš krvni tlak (foto: Profimedia)
Profimedia

Če imate povišan krvni tlak, se raje izognite tem navadam.

Hipertenzija oziroma povišan krvni tlak je ena najpogostejših zdravstvenih težav, ki lahko vodi do resnih zapletov, celo smrti. Zaradi tega je dobro, da uravnamo krvni tlak in se izognemo navadam, ki ga povišujejo.

Pogosto slišimo, da je sol tista, ki povišuje krvni tlak, a strokovnjaki opozarjajo, da k hipertenziji lahko pripomorejo tudi druge navade, na katere sprva morda sploh ne bi pomislili.

Osamljenost

Raziskave kažejo, da imajo ljudje, starejši od 50 let, ki se počutijo osamljene, pogosteje težave z visokim krvnim tlakom. Ta pojav je bil še posebej izrazit v času pandemije, ko je socialna izolacija postala vsakodnevna realnost mnogih.

Kronični stres

Dolgotrajen stres ne vpliva le na naše počutje, temveč tudi neposredno prispeva k povišanemu krvnemu tlaku. Ko smo pod stresom, se v našem telesu sproščajo stresni hormoni, ki obremenjujejo srčno-žilni sistem.

Zaradi nenavadne obleke ameriška igralka v središču pozornosti

Motnje spanja

Spalna apneja, ki jo zaznamujejo kratkotrajne prekinitve dihanja med spanjem, občutno povečuje tveganje za hipertenzijo. Po podatkih Ameriškega združenja za spanje kar 50 % ljudi s to motnjo razvije visok krvni tlak. Tudi če nimate apneje, lahko kronično pomanjkanje spanca povzroči povišan krvni tlak. Strokovnjaki priporočajo sedem do devet ur kakovostnega spanca na noč.

Prekomerno uživanje sladkorja

Sol ni edini prehranski dejavnik, ki škoduje krvnemu tlaku. Rafinirani sladkorji povzročajo nihanje ravni inzulina, kar lahko vpliva na povišanje krvnega tlaka.

Dehidracija

Nezadosten vnos tekočine lahko vodi do zgostitve krvi, kar otežuje njeno kroženje in posledično poveča krvni tlak.

Pomanjkanje ključnih mineralov

Še posebej pomanjkanje kalija in magnezija lahko pripomore k nastanku hipertenzije. V kolikor vam omenjenih mineralov primanjkuje, je morda smiselno razmisliti o jemanju dodatkov.

Prekomerno uživanje alkohola

Čezmerno uživanje alkohola lahko vodi v trajno povišan krvni tlak in poškodbe ožilja.

Kajenje

Nikotin in druge škodljive snovi v cigaretah zožujejo krvne žile in zmanjšujejo količino kisika v krvi, kar vodi do povišanega krvnega tlaka.

Pomanjkanje telesne aktivnosti

Sedeč življenjski slog močno povečuje tveganje za razvoj hipertenzije. Že 30 minut zmerne telesne aktivnosti na dan lahko pomaga ohranjati zdrav krvni tlak.

Debelost

Prekomerna telesna teža je eden najpomembnejših dejavnikov tveganja za razvoj visokega krvnega tlaka. Odvečno maščobno tkivo poveča obremenitev srca in ožilja.

Jemanje zdravil

Nekatera zdravila, kot so protivnetna zdravila (npr. ibuprofen) in kortikosteroidi, lahko kot stranski učinek povzročijo povišanje krvnega tlaka. Pred uporabo zdravil se vedno posvetujte z zdravnikom.

Pomanjkanje vitamina D

Nedavne raziskave namigujejo, da pomanjkanje vitamina D lahko poveča tveganje za visok krvni tlak. Vitamin D igra pomembno vlogo pri delovanju srca in žilnega sistema.

Zavedanje dejavnikov, ki vplivajo na krvni tlak, je prvi korak k preprečevanju hipertenzije. Redno merjenje krvnega tlaka in pravočasno posvetovanje z zdravnikom ob morebitnih odstopanjih sta ključnega pomena.

Spremembe življenjskega sloga, uravnotežena prehrana in redna telesna aktivnost so najboljši zavezniki pri ohranjanju zdravega krvnega tlaka.

Vir: kafe.rs

Možganska kap ima pri ženskah lahko drugačne simptome: preverite, na kaj morate biti pozorni

Novo na Metroplay: Pilates z žogo je tista vadba, ki res odlično krepi in oblikuje telo | LUŠTno je biti fit