Zelo težko. Za prehladna obolenja je namreč značilno, da se zelo hitro in zlahka prenašajo med ljudmi. Ključno je, da se prenašajo kapljično, torej s kašljanjem, smrkanjem, kihanjem.
Čeprav je o prehladnih obolenjih, virusih gripe in prehladov napisanega že ogromno, ti vsako zimo zavzamejo osrednjo pozornost.
Pomembno je vedeti, da v stik s prenašalci teh bolezni pridemo skoraj povsod. Izpostavljeni smo jim ob rokovanjih, v trgovskih centrih, uradih, tudi bolnišnicah, v javnih toaletnih prostorih, ko se dotikamo nakupovalnih vozičkov, kljuk, raznih drugih predmetov, možnosti je res neskončno.
Kakšna je najboljša zaščita?
Najboljša zaščita pred prenašalci je zanesljivo osebna higiena, predvsem zelo pogosto umivanje rok.
Vsakokrat ko se vrnete iz trgovine, obiska ali opravkov, si najprej temeljito umijte roke. S tem boste že preprečili nadaljnje širjenje prenašalcev bolezni.
Če pa tudi sami zbolite, si pozorno umivajte roke, saj si ob kihanju in kašljanju običajno pred usta postavite roko, kar pomeni, da tudi sami kapljično širite prenašalce bolezni. Zato se zaščitite vsaj z umivanjem rok, da se bo lahko vaše telo čim prej okrepilo in bo premagalo bolezen.
Poleg čistoče je pomembna preventiva tudi uživanje hrane, bogate z vitamini in minerali (priporočamo domačo hrano za boljši imunski sistem), ki bo vašemu telesu omogočila, da se čim bolj uspešno upira prenašalcem prehladnih obolenj, ki poskušajo oslabiti vaš imunski sistem.
Včasih si je treba pomagati tudi z zdravili, ki pomagajo sprostiti dihalne poti, očistiti nos, odpraviti boleče grlo in ustaviti kašelj.
Nikar ne bodite sam svoj zdravnik, ampak ob večjih težavah ali kroničnih obolenjih obiščite zdravnika ali se glede uporabe nekaterih zdravil in pripomočkov za lajšanje težav posvetujte s farmacevtom.
Tekst: Nataša Purkat, foto: Shutterstock
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?