Po podatkih vremenoslovcev se nam v naslednjih dneh spet obeta vročinski val, ko bodo temperature večinoma presegale 35 stopinj Celzija. Preberite si, kako se pred vročino zaščiti in kaj lahko naredimo preventivno.
Ko temperatura hitro naraste, naše telo nima časa za prilagoditev, ki je potrebna, da bi v takšnih razmerah lahko delovali. Ta nesposobnost prilagoditve lahko privede do kolapsa, toplotne izčrpanosti, sončarice, krčev in toplotnega udara.
Bodite pozorni na naslednje:
Vročinski udar
Vročinski udar nastane, ko se telo pregreje v zelo kratkem času. Najbolj viden simptom je podivjana telesna temperatura, katera se lahko povzpne tudi na 43 stopinj Celzija.
Pospešen pulz, suha koža, padec krvnega tlaka in vrtoglavica so prav tako pokazatelji, da govorimo o vročinskem udaru. Nujne so zdravniška oskrba in različne raziskave. Včasih se lahko pojavi celo smrt, saj je telo tako dehidrirano, da prenehajo delovati ledvice.
To je še predvsem pogosto pri otrocih in starejših ljudeh, ki so v teh temperaturah še posebej ranljive.
Vročinska izčrpanost
Ta nastane zaradi predolgega nastavljanja soncu. Posledice takšne izčrpanosti pa niso tako mile, saj lahko pokvarijo delovanje centralnega živčnega sistema, kar lahko privede do bruhanja in delirija.
Če trpite za vročinsko izčrpanostjo, potem morate v bolnišnico, kjer dobite infuzijo.
Vročinski krči
Poleg krčov v mišicah, bodite pozorni tudi na simptome kolapsa (glejte spodaj). Krči v mišicah so običajno signal za organizem, da ni dobil dovolj soli, saj poleg vode telo med znojenjem izgublja tudi to.
Postopek okrevanja je enak kot pri kolapsu, a obvezno mora oseba zaužiti tudi nekaj slanega, najbolje juho.
Sončarica
Gre za neke vrste vročinski udar, ki se začne z močnim glavobolom in visoko telesno temperaturo. Kože je suha, temperatura pa raste. Lahko se pojavita tudi bruhanje in izguba sluha.
Takšno osebo je treba dati v ležeči položaj v hladen prostor. Piti mora veliko tekočine, poklicati je treba zdravnika. Sončarica je posledica direktnega nastavljanja soncu.
Toplotni kolaps
Prepoznamo ga po prekomernem znojenju, hladni in vlažni koži ter šibkem srčnem utripu. V tem stanju se velikokrat pojavi tudi vrtoglavica in izguba zavesti. Če pa se na vse to vežeta še nizki tlak in hipoglikemija, potem je to zagotovo vročinski kolaps.
Takšno stanje pa lahko rešimo tudi brez zdravila. Osebo, ki doživi kolaps, je treba odpeljati na sveži zrak ali v hladen prostor in ji dati tekočino. Oseba mora počivati vsaj 30 minut.
Kako preživeti vročino brez posledic
- Med vročinskimi vali, med 11. in 16. uro, se izogibajte telesnim naporom.
- Razhladite telo s pogostim prhanjem z mlačno vodo. Pazite, da ni preveč hladna, saj se boste zaradi tega še bolj znojili. Ledena voda, pa naj še kako paše, je velik šok za segreto telo.
- Oblecite lahka široka oblačila iz naravnih materialov – bombaža ali lanu.
- Nosite klobuk ali kakšno drugo pokrivalo in sončna očala.
- Previdno uporabljajte klimatske naprave. Razlika med zunanjo temperaturo in temperaturo prostora naj bo največ sedem stopinj.
- Pred odhodom na sonce se obvezno namažite z zaščitnim faktorjem.
- Popijte najmanj 1,5 litra vode čez dan in jejte lahko hrano, ki vključuje zelenjavo sadje in ribe.
- Uživajte čim manj alkohola in kofeina.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?