Načrtovani carski rez – lahek porod ali tveganje?

16. 10. 2009
Deli
Načrtovani carski rez – lahek porod ali tveganje? (foto: Profimedia)
Profimedia

Pri nas je carskih rezov približno 14,4 odstotka vseh porodov. Polovica od teh ni načrtovanih in jih opravijo zaradi zapletov pred ali med porodom. Drugo polovico carskih rezov pa opravijo na željo nosečnic.

Namesto večurnih popadkov porod brez bolečin – sliši se vabljivo.

Toda carski rez je večja operacija, ki prinaša tudi določena tveganja. Sem spadajo

  • tromboze,
  • infekcije in
  • močne krvavitve.

Med posegom lahko pride do poškodb črevesja in mehurja, po porodu pa so prisotne bolečine zaradi reza. Določene težave lahko povzroči tudi brazgotina, iz katere lahko začne rasti zrastlina. Poleg tega je z vsako brazgotino v predelu trebuha veliko bolj tvegana vsaka nadaljnja operacija. Lahko se tudi zgodi, da se brazgotina med naslednjim naravnim porodom med popadki potrga.

Ugotovili so, da je porod s carskim rezom kljub vsemu trikrat bolj tvegan kot naravni porod, in opozorili ženske, naj carski rez ne bo njihova izbira oziroma želja, ampak le dobrodošla rešitev v nujnem primeru.

Carski rez pomeni določena tveganja tudi za otroka

Ker novorojenčku ni treba skozi porodni kanal, se plodovnica ne pritisne dovolj na njegova pljuča. Pogosto pride do težav z dihanjem. Večja je tudi dovzetnost za infekcije. Pri načrtovanem carskem rezu se otrok po pravilu rodi dva do tri tedne pred dejanskim rokom, kar povzroči motnjo v njegovem razvojnem procesu.

Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa