10 navad, ki povečujejo tveganje za raka materničnega vratu: so del vašega vsakdana?

2. 8. 2024
Deli
10 navad, ki povečujejo tveganje za raka materničnega vratu: so del vašega vsakdana? (foto: Profimedia)
Profimedia

Če jih počnete, se možnosti za nastanek raka materničnega vratu lahko močno povečajo.

Ste se kdaj vprašali, kako vaše vsakodnevne navade vplivajo na zdravje? Nekatere od teh navad lahko celo povečajo tveganje za raka materničnega vratu.

Ne spreglejte:

Skoraj vsi primeri raka materničnega vratu (99 odstotkov) so povezani z okužbo s humanim papiloma virusom (HPV), običajnim virusom, ki se prenaša s spolnim stikom, zato je v prvi vrsti pomembno, da se ustrezno zaščitimo pred okužbo. Katere pa so tiste navade, ki še povečujejo tveganje za okužbo?

10 navad, ki povečujejo tveganje za raka materničnega vratu:

  1. Preskakovanje pregledov: redni pregledi lahko zgodaj odkrijejo predrakave spremembe in zmanjšajo tveganje za razvoj raka.
  2. Kajenje in izpostavljenost tobačnemu dimu: kemikalije iz tobaka lahko poškodujejo celice materničnega vratu in oslabijo boj proti okužbam s HPV.
  3. Tvegano spolno vedenje: zgodnje vključevanje v spolne aktivnosti in več spolnih partnerjev povečujeta tveganje za okužbe s HPV. Zaščiteni spolni odnosi in cepljenje proti HPV lahko zmanjšata to tveganje.
  4. Neustrezna prehrana in debelost: prehrana, revna s sadjem in zelenjavo, ter debelost lahko oslabita imunski sistem, zaradi česar je telo bolj dovzetno za okužbe s HPV.
  5. Dolgotrajna uporaba oralne kontracepcije: dolgotrajno jemanje kontracepcijskih tabletk (pet let ali več) lahko rahlo poveča tveganje za raka materničnega vratu. Ženske, ki jemljejo kontracepcijo, naj se posvetujejo s svojim zdravnikom o tveganjih in koristih.
  6. Šibek imunski sistem: Stanja, kot so HIV/AIDS ali imunosupresivna terapija, povečujejo dovzetnost za okužbe s HPV in s tem tveganje za raka materničnega vratu.
  7. Slabe higienske navade: neredno menjavanje higienskih vložkov ali tamponov med menstruacijo lahko poveča tveganje za okužbe.
  8. Družinska anamneza: pojavnost raka materničnega vratu v družini lahko poveča tveganje za razvoj bolezni. Preventivni pregledi so ključni za te osebe.
  9. Stres: kronični stres oslabi imunski sistem, zaradi česar je telo bolj dovzetno za okužbe, kot je HPV.
  10. Pomanjkanje fizične aktivnosti: sedeči način življenja prispeva k debelosti in oslabi imunski sistem, kar lahko poveča tveganje za raka materničnega vratu. 

Redni pregledi, cepljenje proti raku materničnega vratu, vzdrževanje zdravega načina življenja, zaščiteni spolni odnosi in učinkovito odpravljanje drugih dejavnikov tveganja so ključni za zaščito proti okužbi s HPV in pojavnostjo raka materničnega vratu.

Vir: zdravlje.kurir.rs

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec