Rotaviroze

15. 11. 2011
Deli
Rotaviroze

Zimski čas postreže tudi z nadležnimi virozami. Poleg smrkavih noskov in vnetih grl med najpogostejše tegobe, ki so značilne predvsem za zimski čas, spadajo tudi rotaviroze. Navadno se začnejo z bruhanjem, sledita pa povišana telesna temperatura in driska, ki lahko trajata od tedna do dveh.

Okužba z rotavirozami sama po sebi ni nič posebno ogrožajoča, kadar pa jo dobijo majhni otroci, jim grozi hitra dehidracija, zaradi česar je otrok sprejet v bolnišnico. Dobra tretjina staršev se zato odloči za preventivno samoplačniško cepljenje.

Ali naj otroka cepim?

Mnenja o priporočljivosti preventivnega cepljenja so različna. Gre za oslabljeno živo cepivo s kombiniranimi petimi serotipi virusa, ki so pri otrocih najpogostejši. Pediatri cepljenje opravijo med šestim tednom in šestim mesecem otrokove starosti.

Cepljenje bo dojenčka zaščitilo pred temi oblikami rotaviroz za približno dve leti. Stranski učinki so navadno blagi, lahko se pojavi rdečica na mestu vboda, mogoča pa so tudi vsa znamenja viroze (bruhanje, driska, povišana telesna temperatura, sprememba apetita …). Zasebna pediatrinja Vesna Plevnik Vodušek, dr. med. , svojim pacientom preventivno cepljenje priporoča, posebno kadar je v družini starejši otrok, ki že obiskuje vrtec ali šolo, saj se okužbe izredno hitro prenašajo med otroki.

Številni starši, zlasti tisti, ki imajo do otrokovega drugega leta zagotovljeno zasebno varstvo, pa se mu raje izognejo, saj se jim cepljenje ne zdi potrebno, ker je verjetnost, da bo njihov otrok zbolel, veliko manjša, po prestani bolezni pa otrok praviloma nima posledic.

Kako prepoznamo rotavirozo?

Rotaviroze so zelo lahko prenosljive med otroki pa tudi med starejšimi. Medtem ko jih odrasli praviloma preboli v nekaj dneh, se lahko zdravljenje otroka pošteno zavleče, pri majhnih otrocih lahko traja tudi več tednov. Inkubacijska doba, torej doba, preden se pokažejo bolezenski znaki, traja od 24 ur do treh dni.

Med prvimi bolezenskimi znaki je navadno bruhanje, sledi driska izrazito neprijetnega vonja, velikokrat tudi povišana telesna temperatura. Otroci izgubijo tek, zato je pomembno, da predvsem dovolj pijejo. Ko starši otroka peljejo na pregled k pediatru, bo ta testiral vzorec blata in ugotovil, ali gre za rotavirozo. Včasih ima otrok le enega izmed simptomov.

Ko otrok zboli …

Največja in tudi precej pogosta nevarnost pri okužbi z rotavirusom je dehidracija. Majhni otroci so lahko že v nekaj urah popolnoma dehidrirani in morajo biti sprejeti v bolnišnično oskrbo, zato je pomembno, da ob prvih znakih otroku čim večkrat ponudimo pijačo. Po nekaterih podatkih naj bi kar 80 odstotkov otrok, ki imajo potrjeno okužbo, pristalo v bolnišnici. Večina otrok izgubi tek in posledično tudi precej teže.

Nekoč je veljalo, da je ob bolezni treba imeti strogo dieto, sodobna pediatrija pa se s tem ne strinja. Če je le mogoče, se poskusimo izogniti hrani in pijači, ki ima odvajalen učinek (sladkor, mlečni izdelki, mastna hrana, pomarančni sok …), v glavnem pa velja, da otroku ponudimo, karkoli pač lahko zaužije. Dojeni otroci naj naprej pijejo materino mleko.

Otrokom ponudimo tudi napitke, ki vsebujejo elektrolite, saj z bruhanjem in drisko telo izgublja prepotrebne soli. Nekateri pediatri priporočajo, da otroku čaj sladkate z manjšimi količinami glukoze, saj ta v telesu veže elektrolite. Vsaka babica vam bo vedela povedati, da je domača nemastna goveja juhica čudežno zdravilo, in večina pediatrov se bo s tem starim receptom strinjala.

Če bolezen traja dlje, je pomembno, da otrok zaužije prebiotike (probiotični jogurti, linex), ker ugodno vplivajo na črevesno floro. Ker dolgotrajni simptomi oslabijo črevesno sluznico, otroci velikokrat slabo prenašajo laktozo (mlečni sladkor), vendar je ta težava praviloma prehodne narave.

Če se bolezensko stanje dolgo ne izboljša, pa je morda bolje, da se laktozi izognete in otroku ponudite manj mlečnih izdelkov oziroma takšne, ki laktoze ne vsebujejo. Za dojenčke, ki niso več dojeni, je na trgu na voljo mlečna formula z znakom – brez laktoze. Ko otrok zboli, je posebno pomembno, da pazite na higieno, blato je namreč močno kužno, prav tako bruhanje.

Pomembno je, da sebi in otroku redno umivate roke, perilo operete pri visokih temperaturah in v stanovanju skrbno čistite čisto vse površine, ki bi lahko bile okužene, dobro očistite tudi igrače. Pri sobnih temperaturah se lahko virus na površinah, ki se jih veliko dotikamo, na primer kljukah, ohrani še več mesecev. Za isto obliko rotaviroze otrok nekaj časa ne more več zboleti, ni pa varen pred drugimi oblikami.

Bolje preprečiti kot zdraviti

Pred okužbami se lahko zaščitimo, še preden zbolimo. V vrtcih in šolah navadno obesijo obvestila o tem, da se je med otroki razširila rotaviroza. Dr. Plevnikova opozarja, naj poleg običajnih higienskih ukrepov pazimo, da si pogosto umivamo roke z vročo vodo in milom, zlasti ko se vrnemo domov.

Pomembno je tudi umivanje obraza ter preoblačenje v domača oblačila. Razkuževanje z alkoholom ni potrebno, če nihče od domačih še ni zbolel. Materam z več otroki doktorica priporoča cepljenje dojenčkov, če se zanj ne odločijo, pa jim svetuje, naj vsaj prvih nekaj mesecev doma obdržijo tudi starejšega otroka, saj se okužbe najhitreje prenašajo prav v vrtcih.

Napisala: Helena Odlak

vir: Lisa

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?