O zaprtju je mnogim precej nerodno govoriti. A verjemite, slabše je trpeti v tišini, kajti zaprtje prinese še kup drugih nevšečnosti.
In daleč od tega, da bi bili edini, ki se srečujete z napihnjenostjo, bolečinami pri odvajanju ali zelo redkim odvajanjem blata.
Zakaj se sploh pojavijo težave z zaprtjem?
Razlogov za to je veliko – pogosta potovanja, stresno delo, hormonsko neravnovesje, premalo gibanja, zdravila. Nekateri dodatki k prehrani, na primer železo, so znani krivci za zaprtje.
Toda največji krivec je v večini primerov še vedno prehrana. Nezdrava, neredna. Tudi številne diete: dietam z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov ponavadi manjka tudi vlaknin, diete, ki vsebujejo veliko maščob, pa preobremenijo prebavni sistem.
Rešitev?
Spremenite navade in začnite živeti bolj zdravo – več se gibajte, v prehrano vključite dovolj vlaknin, jejte sveže in doma pripravljeno.
Če imate pogosto težave z zaprtjem, v prehrano večkrat vključite:
- ovsene kosmiče,
- jagode,
- mandlje,
- brokoli,
- laneno seme,
- črn fižol,
- jogurt,
- suhe slive (slive lahko posušite tudi sami doma. TUKAJ preverite, kako),
- bel kruh zamenjajte s polnozrnatim,
- če hrepenite po slanem prigrizku, pa raje kot po čipsu posezite po pokovki (seveda ta naj ne bodo prepojena z maščobo in soljo).
In ne pozabite na vodo.
Priporoča se tudi topla limonada, najbolje zjutraj na tešče. Preverite: 6 razlogov, zakaj je dan dobro začeti s toplo limonado.
Pozor! Obisk zdravnika je nujen, če:
- zaprtje traja več tednov ali mesecev,
- zaprtje spremlja slabost ali izguba teže,
- v blatu opazite sluz ali kri,
- zaprtje spremljajo bolečine v trebuhu ali analnem predelu.
Preberite tudi, kako pogosto bi zdrav človek pravzaprav moral na WC?
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem