Možganski tumor po podatkih Ameriškega združenja za boj proti raku, prizadene manj kot odstotek svetovnega prebivalstva, toda v pogosti meri ga ne spremljajo zelo očitni simptomi.
Prav tako lahko simptome možganskega tumorja pogosto zamenjate za kaj veliko manj resnega, na primer za glavobol. Vendar strokovnjaki opozarjajo, da se morate zavedati nekaterih nenavadnih znakov, vključno s tistim, ki ga lahko opazite med seksom.
Možganski tumor lahko povzročijo številne različne simptome, ki so odvisni od lokacije kjer se nahaja. Možganski tumor je rast nenormalnih celic, ki rastejo na organu ter se nenadzorovano razmnožujejo in širijo. Izrastki so lahko benigni, nerakavi, ki rastejo počasi in se ob zdravljenju verjetno ne bodo več pojavili. Vendar so rakavi možganski tumorji resnejši in nekateri se lahko začnejo v možganih ali se tja razširijo zaradi raka na drugem mestu v telesu.
Znaki, ki so povezani s spolnostjo
Znaki, ki se glede možganskega tumorja opazijo pri moških, so povezani z zmanjšanim zanimanjem za spolnost in težavami z erekcijo. Erektilna disfunkcija je lahko znak te bolezni, ki se pojavi, kadar tumor raste v hipofizi - delu možganov, ki je odgovoren za proizvodnjo hormonov. Zaradi pritiska na žlezo lahko ti tumorji znižajo raven spolnih hormonov, kot so estrogen, progesteron in testosteron.
Drugi simptomi tumorjev hipofize so glavoboli, izguba vida, slabost in zaspanost. Nekateri izmed znakov lahko vključujejo težave z vidom ali govorom, paralizo in celo spremembe okusa in vonja ter sposobnosti pomnjenja stvari. Ti simptomi se lahko pojavijo nenadoma ali pa se razvijajo počasi sčasoma.
Po podatkih organizacije za možganske tumorje bo približno ena od treh oseb, ki so zbolele za možganskim tumorjem, doživela kakšno osebnostno spremembo. Razlog za to je, da lahko tumor vpliva na raven hormonov, ki jih žleza proizvaja. Zaradi teh osebnostnih sprememb lahko ljudje izgubijo zanimanje za stvari, ki so jih nekoč radi počeli.
Možganski tumorji glede na tveganje
Možganski tumorji so razvrščeni tudi glede na resnost, pri čemer se tumorji prve in druge stopnje štejejo za tumorje z majhnim tveganjem. Tumorji tretje in četrte stopnje pa so zelo nevarni in se bodo po zdravljenju verjetno vrnili. Večina tumorjev hipofize ni rakavih (benignih) in se ne širijo v druge dele telesa.
Pri benignih tumorjih je lahko edino potrebno zdravljenje operacija. Za ublažitev simptomov se lahko dajejo zdravila, kot so steroidi. V primeru, da pri sebi opažate kakšen sumljiv simptom, se obrnite na svojega osebnega zdravnika, ki vam bo lahko uredil ustrezne preiskave in vas pregledal.
Vir: thesun.co.uk
Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor: