Tudi kolcanje je včasih znak resnih težav!
Znaki raka so lahko različni in v veliko primerih precej nenavadni. Včasih gre za povsem vsakdanje simptome, ki jim ne posvečamo preveč pozornosti, čeprav bi jim v resnici morali.
Eden takšnih simptomov je tudi kolcanje.
Kronično kolcanje je lahko precej nadležno - moti našo koncentracijo, pogovor, pitje, uživanje hrane, včasih nas celo zbudi ponoči.
Zakaj pravzaprav pride do kolcanja?
Glede na pogostost pojava je kolcanje presenetljivo malo raziskano, zato tudi zanj nimamo na voljo veliko učinkovitih zdravil. Številni si pomagajo z "domačimi recepti" in triki, katerih učinkovitost še ni bila dokazana.
Do kolcanja pride zaradi spremembe temperature v telesu, pitja alkohola, uživanja začinjene hrane in stresa. Krivec so lahko tudi povišan krvni sladkor, jemanje določenih zdravil ali nizka raven elektrolitov.
Kolcanje pa je lahko tudi znak številnih bolezni, kot so vnetje ušes, vnetje grla, astma, bronhitis, tuberkuloza, poškodbe možganov, možganska kap, želodčne težave, bolezni jeter ter celo določena rakava obolenja.
Kako sta povezana kolcanje in rak?
Strokovnjaki menijo, da lahko rakava obolenja, ki napadejo prsni koš, grlo ali glavo (vse, kar je "na poti" med kolcanjem), povzročajo pogosto kolcanje.
Pri že diagnosticiranih bolnikih pa je kolcanje lahko tudi posledica jemanja določenih zdravil, ki jih zdravniki predpišejo onkološkim pacientom.
Če se vam torej nepojasnjeno dogaja, da zelo pogosto kolcate, se dobro opazujte in po potrebi obiščite strokovnjaka, ki vas bo napotil na ustrezne preiskave.
Vir: n1info.hr
Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?