Spopadanje s to boleznijo, ki je še vedno odeta v tišino, bi bilo lažje, če bi o njej več govorili in spoznavali ozadje ter predvsem preventivo.
Urinska inkontineca je bolezen, s katero se srečujejo tako ženske, kot moški, in med njimi pogosto tudi mlajši. Vendar ljudje o njej še danes težko spregovorijo.
Najpogostejši vzroki in vrste inkontinence
Najpogostejši vzrok za nehoteno uhajanje urina pri ženskah je oslabljena mišica zapiralka ali sfinkter, ki je tik pod izhodom mehurja ali mišice in vezi medeničnega dna, s čimer se pogosto srečajo nosečnice. Pri moških je pogost vzrok povečana prostata.
Drugi vzroki so lahko še:
- multipla skleroza
- sladkorna bolezen
- poškodbe sečnih organov
- poškodbe hrbtenice in/ali možganov
- menopavza
- stres
- pogoste infekcijske bolezni
- prevelika telesna teža
- nekatera zdravila
Obstajajo 4 oblike inkontinence:
- Urgentna inkontinenca - navadno se kaže kot nenadna in močna potreba po uriniranju, ki je ne moremo preprečiti, čeprav se trudimo zadržati.
- Stresna inkontinenca - ta oblika je najpogotejša. Uhajanje urina lahko sproži smejanje, kašljanje in kihanje. Tudi športne aktivnosti. Krivec so navadno oslabljene mišice medeničnega dna.
- Pretočna ali 'overflow' inkontinenca - ker se mehur nikoli popolnoma na izprazni, se urin ves čas nabira in v drobnem curku počasi uhaja. Pogosta je predvsem pri moških s povečano protato, ki pritiska na izhod in s tem onemogoča praznjenje mehurja, ko je ta poln, urin uhaja po kapljicah.
- Mešana inkontinenca - pojavijo se znaki, ki so tipični za več kot eno samo vrsto težav.
Kako poteka zdravljenje inkontinence
Zdravljenje je odvisno od vzroka za nastanek bolezni, vrste inkontinence in stopnje obolenja. Če je vzrok znan in oblika inkontinence blaga, si lahko pomagamo s splošnimi ukrepi. Pri tem ima zelo velik pomen gibanje in izvajanje različnih vaj, med katerimi so najbolj razširjene Keglove vaje, s katerimi krepimo medenično dno. Na inkontinenco lahko vplivata tudi prehrana in pijača. Poslabšajo jo lahko npr. alkohol, kava in pravi čaj.
V resnejših primerih se inkontinenca zdravi z zdravili in kirurškimi posegi.
Urinska inkontinenca vsekakor zahteva veliko samodisipline, reda in vztrajnosti, saj poteka izboljšanje zelo počasi.
Nasvet
Za čim bolj zdrav mehur in čim manj težav, poskrbite za redno izvajanje vaj za krepitev mišic medeničnega dna, upoštevajte nekaj splošnih nasvetov, kako se ogniti vnetju sečil, jejte čim bolj zdravo in poskrbite, da boste dnevno spili dovolj tekočine.
Če je uriniranje prepogosto (več kot 8x v 24-urah), pekoče, če opazite kri v urinu ter uhajanje urina, pa se takoj posvetujte z zdravnikom.
Preberite tudi: Vaje, ki bi jih morala izvajati vsaka ženska
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?