Najpogostejši krivec za bolečino v vrati in hrbtu pri otrocih

16. 3. 2011
Deli
Otroci (foto: Profimedia)
Profimedia

Otrok mora pri igri nujno uporabljati celotno telo, sicer bo njegova gibljivost ostala omejena. In zaradi neaktivnosti v otroštvu je veliko večja verjetnost, da bo tudi kot odrasel imel težave z bolečinami v hrbtenici.

Najpogosteje je za bolečino v vratu in hrbtu kriva človekova neaktivnost. Ali ste vedeli, da ima večina nepravilnosti v naših mišicah in kosteh svoje zametke že v najbolj rosnih letih? In v zadnjih letih se je aktivnost otrok močno zmanjšala. Namesto da bi se igrali in svobodno skozi igro izvajali osnovno gibanje, od teka, skakanja, prepogibanja do raztegovanja in metanja, vse preveč časa presedijo pred televizijo in računalniki.

K sreči pri otrocih bolečine v križu niso zelo pogoste, čeprav strokovnjaki ugotavljajo, da vse več otrok toži zaradi takih bolečin.

Vse ni posledica neaktivnosti

Seveda niso vsi vzroki za bolečine enaki in tudi niso vsi le posledica neaktivnosti. Nekatere bolečine povzročajo bolezni, tudi različne poškodbe v nesrečah, pri igri, pri športu, nekaj je tudi prirojenih razvojnih sprememb v hrbtenici ...

Zanimivo je, da je pri šolarjih in mladih pubertetnikih lahko bolečina prav posledica pretiranih obremenitev hrbtenice zaradi športa ali pa tega, da neaktiven otrok nenadoma postane zelo aktiven in obremenjen.

Otroci se morajo igrati

Dejstva in raziskave pa kažejo, da otroci med tretjim in sedmim letom potrebujejo čim več igre, da lahko povsem spontano razvijejo svojo motoriko. Gibanje je vendar za vsakega človeka, še bolj pa za malčke, nekaj povsem normalnega, naravnega. A žal so že v teh letih otroci vse bolj neaktivni. Ko otrok pride v šolo, že velik del dneva presedi, zato mora vse gibalne sposobnosti razviti do šestega, sedmega leta.

Pri otrocih, ki se premalo gibajo, je veliko več verjetnosti, da bodo imeli težave s preveliko težo in slabo držo. Seveda pa so najboljši zgled starši. Pasivni, neaktivni starši zelo težko otroka naučijo kaj o gibanju, plezanju, skakanju in o pomembnosti telesne aktivnosti sploh.

Vzravnaj se!

Če otroku ves čas govorite, naj se lepo drži, ne bo nič zaleglo, če tudi sami nimate lepe ravne drže. Otrok ne bo razumel, kaj pomeni, naj se vzravna, če starš ni vzravnan. Najbolje boste naredili, da boste tako sebe kot svojega malčka vpisali na kakšen šport. Izredno učinkovito je tudi, če se otroci rekreirajo skupaj s starši, zato nikar odgovornosti za dovolj gibanja svojega otroka ne prenašajte na profesorja telovadbe in trenerja.

Za pravilen razvoj otroške hrbtenice pa lahko nekaj naredi že mama v nosečnosti. Raziskava znanstvenikov na univerzi v Tokiu je pokazala, da je pomembna tudi drža nosečnice. Če se noseča ženska drži preveč sključeno, se fetus pomakne bolj nazaj, kar spremeni njegov položaj in tudi položaj njegove hrbtenice.

Tri obdobja otrokovega razvoja

1. obdobje

V prvih dveh letih je zelo pomembno otroku pustiti, da sam razvija svoje sposobnosti gibanja. Ne smemo ga siliti k sedenju ali hoji. To pomeni, da ima vsak otrok svoj ritem in tempo, kdaj se bo začel plaziti, kdaj bo sedel, kdaj bo hodil. Veliko staršev seveda primerja svoje otroke z drugimi, a vsak se bo pač razvijal s svojo idealno hitrostjo.

Starši včasih otroka prav na silo postavijo v sedeč položaj ali pa ga dajo v hojco, še preden sploh pokaže najmanjša znamenja, da bo shodil. A s takim početjem lahko naredimo več škode kot koristi. Če otroci še ne bodo zreli za določeno stvar, lahko nekatere gibe delajo povsem napačno, kar pa lahko pusti tudi posledice. Naloga staršev je, da spremljajo otrokov razvoj in ga seveda spodbujajo, a nikar naj ga ne silijo.

2. obdobje

Med tretjim in sedmim letom se pospešeno razvija otrokova motorika. Zdaj pa otroke le spodbujajte k skakanju, plezanju, naj uporabljajo svoje telo na vse možne načine. V tej dobi se otrok uči osnovne gibe, ki jih bo potreboval vse življenje. Če ne bo dovolj vadil in preizkušal, bo njegovo gibanje vse življenje zelo omejeno.

3. obdobje

V predpubertetniški dobi in med puberteto se hitro povečata tako telesna višina kot tudi teža. V tej fazi je zelo pomembno, da opazujete otrokov razvoj. Če opazite, da hitro hujša ali da hitro zraste, morate paziti, da trenira tudi svoje mišice in seveda da zdravo ter pravilno je. Če opazite, da otrok premalo raste, poiščite pomoč strokovnjaka.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?