Temperature so vse višje in ljudje vedno bolj aktivni. Na žalost enako velja tudi za klope, ki jih lahko najdemo tudi tja do 1.500 metrov nadmorske višine. Ti pokukajo iz kupov toplega listja že, ko temperature presežejo 7 °C.
Veliko ljudi sicer verjame, da klopi padajo z dreves, kar pa seveda ni res. Veliko več se jih skriva v travah in na vejah nizkega grmičevja. Ko greste mimo, se vam preprosto obesijo na čevlje ali hlačnice.
Klop si na svoji žrtvi poišče toplo mesto, kjer ima tanko kožo: kolenski ali komolčni zgib, kožne gube, deli pod pazduho in za ušesi. Na takšnem mestu se klop globoko sprime s kožo in začne sesati kri.
Po sprehodu se dobro preglejte
Veliko pogosteje pa klopi prenašajo bakterijo, ki povzroča boreliozo. V tem primeru se okoli mesta ugriza pojavi rdeč kolobar. Prizadeti se že po nekaj časa počuti bolnega in utrujenega, pokažejo se gripi podobni simptomi. Bolezen se zdravi z antibiotiki.
Poleg cepljenja je preprosta preventiva še najboljše sredstvo. Če hodite po visoki travi ali po domačem vrtu, si obujte trdne čevlje, oblecite pa oblačila, ki vam segajo do gležnjev. Določeno zaščito omogočajo tudi posebna sredstva.
Ko pridete domov, se od glave do peta preglejte, ali nimate morda kje klopa. Če ga odkrijete, ga počasi odstranite z navadno pinceto ali pa posebnim pripomočkom za odstranjevanje klopov.
Priročno je tudi posebno pršilo, ki klopa zamrzne. Nikakor pa klopov ne prekrivajte z domačim sredstvi, kot so olje, lepilo ali moka. To bo le povzročilo, da bo klop v smrtnem strahu izpraznil vsebino svojega želodca in tako prenesel povzročitelje bolezni.
Ko je klop odstranjen, dobro opazujte mesto ugriza. Če se pojavi kolobarjasta rdečica, obiščite svojega osebnega zdravnika.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?