Večina ljudi poseže po kozarcu vode ali druge pijače šele takrat, ko občuti žejo. Vendar pa je žeja le eden od znakov, da je vaše telo potrebuje tekočino.
Nekaj drugih pogostejših znakov, ki kažejo na dehidracijo
- Suha usta,
- odsotnost apetita,
- nizek krvni tlak,
- glavobol,
- vrtoglavica,
- slabost
- utrujenost oz. bolečine v mišicah,
- suha koža,
- redko uriniranje.
Resnejši znaki so lahko tudi hiter pulz in hitro plitko dihanje, povišana telesna temperatura, ekstremna utrujenost in tudi mišični krči. Če telo izgubi 10 ali več odstotkov vode, pa postane že kritično.
Tekočino je treba torej zaužiti tudi če ne občutite žeje. Še posebej je to pomembno, če se ukvarjate s športom, saj je izguba vode zaradi intenzivnosti vadbe večja. In veliko rekreativnih športnikov naredi prav to napako - v telo vnese premalo tekočine.
Ko vas bo naslednjič po teku bolela glava, razmislite, ali ste dovolj pili.
Dehidracija
Pri vsaki športni aktivnosti se namreč telesna temperatura dvigne in sproži se mehanizem za hlajenje telesa - znojenje. Večja je intenzivnost vadbe, več znoja bo telo izločalo. Seveda je količina odvisna tudi od zunanjih temperatur in vlage zraka. Posledica hlajenja telesa pa je vedno enaka - izguba vode. Zato jo moramo vnašati s pitjem.
Poleg tega prične dehidrirano telo nabirati toksične snovi, kar vpliva tudi na delovanje ledvic. Da ste vnesli dovolj tekočine, boste najlažje ugotovili po barvi urina - temen urin pomeni, da premalo pijete.
Če je vaš trening takšne narave, da med treniranjem pitje ni mogoče, poskrbite, da vnesete nekaj tekočine že pred treningom.
Tudi ko se boste odpravili na sprehod spijte kozarec vode. Počutili se boste mnogo bolje.