Preverite, kako prepoznati alkoholizem in na katere manj opazne znake morate biti še posebej pozorni.
Alkoholizem je še vedno ena od najpogostejših odvisnosti pri nas. Velika težava je v tem, da je uživanje alkohola v Sloveniji še vedno zelo sprejemljivo oziroma celo zaželeno na raznih praznovanjih, proslavah in drugih dogodkih.
Ravno zaradi te sprejemljivosti je toliko težje prepoznati, kdaj imamo mi ali nekdo od naših bližnjih težave z odvisnostjo od alkohola. Da bi to lažje prepoznali, bodite pozorni na naslednje znake.
Prvi znaki alkoholizma
Prvi znaki se lahko pri različnih ljudeh pojavijo v različnih obdobjih. Pri nekaterih se pojavijo kmalu po začetku rednega uživanja alkohola, spet pri drugih pa se pojavijo komaj čez nekaj časa.
V začetnih fazah so lahko znaki alkoholizma subtilni in jih je enostavno prezreti ali pripisati drugim vzrokom. Zato je še toliko bolj pomembni, da dobro opazujemo svoje telo in smo pozorni na prve znake.
To je nekaj začetnih simptomov alkoholizma:
- Povečana toleranca na alkohol: oseba lahko opazi, da mora zaužiti večje količine alkohola, da doseže enak učinek ali občutek opitosti;
- Izguba nadzora nad uživanjem: oseba lahko težko nadzoruje količino popitega alkohola. Morda se počuti nezmožna prenehati ali zmanjšati uživanje alkohola
- Pretirana pozornost uživanju alkohola: eden prvih simptomov alkoholizma je, ko alkohol postane človekova glavna pozornost in velik del časa in energije posveti razmišljanju o alkoholu, načrtovanju uživanja ali okrevanju od posledic pitja.
- Spremembe v vedenju in razpoloženju: lahko se pojavijo spremembe v obnašanju ali razpoloženju, denimo agresivnost, depresija, razdražljivost ali tesnoba.
- Prikrivanje uživanja alkohola: oseba začne skrivati ali lagati o količini ali pogostosti uživanja alkohola. Lahko se umakne iz družabnih dejavnosti, da bi imela več časa na samem (in s tem več časa za uživanje alkohola).
- Zmanjšano zanimanje za hobije in dejavnosti, ki so bile osebi prej pomembne.
- Spremembe v družbi: oseba naenkrat začne več časa preživljati s tistimi ljudmi, ki uživajo več alkoholnih pijač, zato da to lahko počne tudi sama.
Telesni znaki alkoholizma
Poleg sprememb v vedenju, lahko opazimo tudi določene fizične spremembe na osebi. Tukaj je nekaj najpogostejših:
- Tresenje rok;
- Rdečica na obrazu;
- Povišan srčni utrip;
- Težave s spominom in koncentracijo;
- Težave s spanjem;
- Spremembe v telesni teži.
Alkoholizem se razvija postopoma, zato se lahko simptomi sčasoma poslabšajo. Zdravljenje pa je nekoliko lažje v začetnih fazah, zato je res ključno, da smo pozorni na tiste prve znake in sebi (ali svoji ljubljeni osebi) čimprej zagotovimo strokovno pomoč.
Odvisnost od alkohola pri moških in ženskah
Simptomi alkoholizma so pri moških in ženskah sicer precej podobni, a vseeno obstaja nekaj manjših razlik.
Moški imajo v splošnem višjo toleranco do alkohola, zaradi česar bodo običajno popili več pijače, preden bodo vidni prvi simptomi alkoholizma. Izkazalo se je tudi, da so ženske zaradi alkohola bolj nagnjene k depresiji, tesnobi in nizki samozavesti.
Kako pomagati alkoholiku?
Če pri sebi ali nekomu od bližnjih opazite omenjene simptome, je ključno poiskati kakovostno strokovno pomoč. Zgodnja intervencija namreč eden od glavnih dejavnikov za uspešno zdravljenje.
Najbolje je, da se posvetujete s svojim osebnim zdravnikom, psihologom ali drugim strokovnjakom, ki vam bo pomagal sestaviti ustrezen program in vas napotil na ustrezne osebe.
Zdravljenje je precej individualno in vsaka oseba ima drugačen program, zato je ključno, da se obrnete na pomoč k nekomu, ki vam bo znal pomagati glede na vašo edinstveno situacijo.
Vir: n1info.hr
Morda bi vas zanimalo tudi:
Dajana Smolnik o motnjah hranjenja in zdravemu odnosu do hrane
V novi epizodi Aktivni podkasta je z nami Dajana Smolnik, mag. dietetike, ki ozavešča predvsem o motnjah hranjenja in motnjah prehranjevanja ter ljudem pomaga, da vzpostavijo zdrav odnos do hrane.
V pogovoru nam je pojasnila, kako lahko prepoznamo neustrezen odnos do hrane in kako ga lahko izboljšamo, v čem se razlikujejo motnje hranjenja in motnje prehranjevanja, kdo je najbolj nagnjen k motnjam hranjenja ter še veliko več.
Prisluhnite epizodi tukaj: