Pred dnevi je v javnosti odjeknila vest, da je zaradi težke pljučne bolezni, za katero je vrsto let bolehal, preminil pevec in vodja glasbene zasedbe Riblja čorba, Bora Đorđević.
Kontroverzni 72. letni rocker je bil eden izmed največjih srbskih legend, čigar glasbeno udejstvovanje je zaznamovalo odraščanje in mladost številnih generacij. Zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja je bil sprejet ljubljansko bolnišnico, kjer je 4. septembra tudi preminil, razkriva njegov menedžer, Bane Opačić.
Ne spreglejte:
Znani rocker že leta bolehal zaradi kronične obstruktivne pljučne bolezni
Kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB) je dolgotrajna bolezen pljuč, katere vzrok so poškodbe na pljučih. Zdravnik, dr. Mihailo Stjepanović je v eni izmed oddaj Prvo mesto na televiziji K1, spregovoril o simptomih bolezni pljuč in preventivi, s katero se je mogoče izogniti tovrstni zdravstveni težavi.
Največji problem predstavlja kajenje
Po besedah dr. Stjepanovića je največji vzrok, zaradi česar privede do pljučne bolezni, ravno kajenje. »Žal kadimo veliko. Kadi skoraj tretjina prebivalstva, skoraj vse bolezni so najpogostejše med kadilci,« je povedal in poudaril, da je premalo govora o preventivi in temu, da je prenehanje kajenja ključnega pomena za zdravje pljuč.
Ob tem je izpostavil tveganje, da ljudje, ki kadijo, lahko tudi simptome, ki v resnici ponazarjajo pljučnega raka, pogosto pripisujejo kajenju, zaradi česar se bolezen ne odkrije pravočasno.
Simptomi so lahko blagi ali hudi
Simptomi pljučne bolezni so lahko blagi ali hudi. Gre za bolezen, za katero je značilen omejen pretok zraka, kar se strokovno imenuje obstrukcija. Dr. Stjepanović pravi, da je obstrukcija trajna in napredujoča. Bolniki imajo pogosto simptome kad katerimi so:
- vsakodnevni kašelj,
- obarvani izpljunek, sluz,
- oteženo dihanje,
- piskanje v prsih – piskajoče dihanje,
- šibkost,
- občasno izkašljevanje krvi.
Bolezen je mogoče preprečiti
Ljudje, ki ne kadijo, se naj ne bi nahajali v rizični skupini. »Če nekdo ni kadilec, skoraj ne more imeti kronične obstruktivne pljučne bolezni«, pravi dr. Stjepanović in izpostavlja, da je več kot 95 odstotkov obolelih za pljučnim rakom in pljučno boleznijo, kadilcev.
»Lahko rečemo, da je to bolezen kadilcev, ki se lahko pojavi tudi pri nekdanjih kadilcih. Če je nekdo kadil 50 let in eno leto ne kadi, so posledice tobaka še vedno prisotne,« še dodaja. Največja preventiva zoper kronično obstruktivno bolezen pljuč je izogibanje kajenju in izpostavljanju tobačnemu dimu.
Povzeto po: mondo.rs