Največ železa boste dobili s hrano, če si privoščite goveje meso in zraven popijete kozarec limonade. Govedina ima namreč veliko dobrega železa, kislina iz limone pa pomaga pri njegovi hitrejši absorpciji.
Kosmiči, sadje ...
Tisti, ki ne marate mesa, lahko železo pridobite iz ovsenih in rženih kosmičev, soje, leče, sezamovih semen, pistacij, lešnikov, orehov, semen sončnic, žit, sojine moke in mleka, črnega kruha, suhega sadja (predvsem v marelicah, slivah, figah, rozinah, borovnicah), temno zelene listnate zelenjave, brokolija, paradižnika, špinače, graha, nizkega fižola ...
Mimogrede, 85 gramov govejih jetrc vsebuje 5,2 mg železa. Goveji zrezek z isto težo vsebuje 3,1 mg železa, malce manj železa boste zaužili z mletim govejim mesom, goveji biftek (na žaru) z isto težo pa vam bo ponudil 1,6 mg železa.
Perutnina
Če vzamemo isto mero kot pri preostalih živilih (85 gramov), je v piščančjih jetrih 11 mg železa, v temnem puranjem mesu 2 mg železa in v svetlem mesu 1,1 mg železa. Enaka količina železa je tudi v piščančjem temnem mesu, medtem ko ga ima svetlo piščančje meso le 0,9 mg.
Morska hrana
Odličen vir železa so tudi školjke (v 85 gramih je 23,8 mg železa). Druge na lestvici so ostrige, nato sardine in potem tunina v konzervi.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem