Kaj je sindrom prazničnega srca? Verjetno ga je že doživel kdo od vaših bližnjih!

31. 12. 2023
Deli
Ste že slišali za sindrom prazničnega srca? (foto: Profimedia)
Profimedia

V prazničnem obdobju se lahko zgodi, da kdo na vaši večerji ali zabavi doživi sindrom prazničnega srca. Zato je dobro, da stanje bolje poznate. 

Nekaj druženj in prazničnih večerij je že za vami, zato veste, koliko hrane in pijače je bilo na mizi. Tudi če ste uspeli ostati na svoji poti uravnotežene prehrane, upamo, da ste si privoščili kakšno sladico in nazdravili s kozarcem penine. Prav lahko pa ste bili priča tudi sindromu prazničnega srca. V prihodnje bodite pripravljeni in preverite, kaj to sploh pomeni. 

Kaj je sindrom prazničnega srca? 

Za praznike se (na žalost) spije veliko alkohola in lahko globoko pogledajo v kozarec tudi tisti, ki običajno ne pijejo veliko, ali pa sploh nič. Prekomerno uživanje alkohola pa privede do sindroma prazničnega srca. Stanje sicer nima uradne definicije, v bolnišnicah pa opazijo porast takšnih primerov med prazniki. 

Morda vas bo zanimalo: 

Kaj se zgodi? Posameznik, ki je med prazniki spil preveč, lahko doživi palpitacije ali aritmijo, kar povzroči atrijska fibrilacija. To je nepravilen srčni utrip, ki se zgodi takrat, ko zgornji srčni prekati prehitro črpajo kri in niso usklajeni s spodnjimi prekati, kar moti srce pri črpanju krvi po telesu. Nekateri povezujejo stanje s prekomernim pitjem alkohola v kombinaciji s stresom in dehidracijo, vendar je še malce bolj zakomplicirano. 

Naslednji teden ne hodite na Grajski grič: poti bodo varovali varnostniki

Sindrom je lahko povezan tudi s tem, kako alkohol vpliva na srčno-žilni sistem, kar so raziskovali v članku iz leta 2017. Ugotovili so, da alkohol srcu preprečuje normalno krčenje, zato pride do sprememb pri srčnem utripu. 

Kakšen je občutek sindroma prazničnega srca? 

Ste tudi sami spili nekaj več alkohola, kot ste imeli v načrtu? Ali pa ste po zgornjem opisu ugotovili, da bi lahko vaš prijatelj utrpel nekaj podobnega? Poglejmo, kako se počuti oseba, ki doživi sindrom prazničnega srca.

V nekem trenutku lahko oseba brezskrbno klepeta s sorodniki, uživa prigrizke in se vede popolnoma normalno, v naslednjem trenutku pa občuti simptome: 

  • težko dihanje,
  • bolečine v prsnem košu,
  • vrtoglavica,
  • razbijanje srca (občutek, da srce bije hitreje kot običajno),
  • izguba zavesti (v nekaterih primerih).

Značilen simptom atrijske fibrilacije je nereden srčni utrip - po tem boste vedeli, da nekaj ni vredu. 

Vas mora skrbeti? 

Stanje se sliši precej nevarno in je povezano s povečanim tveganjem za možgansko kap zaradi krvnih strdkov. Sliši se zelo resno, zato je dobro vedeti, kako ukrepati. Vse pa je odvisno od posamezne situacije, v kateri se to zgodi. 

Če ima oseba, ki doživlja sindrom prazničnega srca, že od prej težave s srcem ali posebna stanja, ki se nanašajo na srce, takoj poiščite zdravniško pomoč. Če oseba prej ni imela težav s srcem in občutek v prsih ne preneha niti po 20 minutah, vseeno poiščite pomoč. Če simptomi v 20 minutah popustijo, oseba verjetno ne bo potrebovala zdravnika, mora pa biti pozorna na simptome tudi v naslednjih dneh in najbolje je, če se alkoholu popolnoma izogne. 

Če oseba izgubi zavest, jo skušajte predramiti in v kolikor to ne uspe, pokličite nujno pomoč. 

Bonus video: Aktivni podkast z Uršo Milavec
Urša Milavec: "Ljudje smo vedno bolj izven notranjega ravnovesja"

Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu