Slab zadah ni le moteč, temveč po mnenju strokovnjakov pogosto tudi razlog psiholoških in zdravstvenih težav.
Številni ljudje, ki imajo težave z neprijetnim zadahom, se na račun tega večkrat soočajo s sramom in zapiranjem vase. Neredko imajo zaradi te tegobe tudi občutek zadrege in manjšo samozavest. Poleg psihološkega vidika, pa je lahko slab zadah tudi pokazatelj resnejših težav.
Ne spreglejte:
Slab zadah je lahko vzrok za nekatere zdravstvene težave
Znani gastroenterolog, Prof. Dr. Vojislav Perišić, v prvi vrsti poudarja, da se mnogi ljudje, ki imajo težave s slabim zadahom, namesto, da bi odpravili temeljni vzrok, ki je do njega privedel, dolgo časa spopadajo le s posledicami.
Ljudje, ki imajo slab zadah sicer pogosto najprej obiščejo gastroenterologa, toda težava izvira od tam od koder prihaja neprijeten vonj, torej iz ustne votline. Ko se oralno zdravje izključi kot vzrok za slab zadah, se navadno prične iskanje gastroenteroloških težav in ostalih vzrokov. Kateri vzroki se sicer lahko med drugim skrivajo za slabim zadahom?
Sladkorna bolezen
Eden izmed primerov pri katerem je na podlagi vonja možno prepoznati zdravstveno težavo je sladkorna bolezen. Za ljudi, ki imajo sladkorno bolezen je značilen nenavaden ustni zadah, ki je podoben vonju gnilih jajc, nekateri ljudje pravijo, da jih spominja na vonj odstranjevalca laka za nohte.
Motnje ustne flore
Pojav slabega zadaha se lahko ustvari zaradi motnje ustne flore ali pa kot posledica ostankov hrane v ustih, ki se razgradi pod vplivom bakterij. »Ostanki hrane fermentirajo v ustih. Ker se v njih začne gastroenterološki sistem organov in prebava hrane, lahko rečemo, da je to vprašanje tudi za nas, gastroenterologe,« pravi dr. Perišić.
Suha usta
Vzrok za slab zadah so lahko tudi suha usta. Pogosto se lahko nekdo zjutraj zbudi s slabim zadahom, še posebej, če spi z odprtimi usti. V tem primeru lahko pomanjkanje sline povzroči razmnoževanje slabih bakterij. Dr. Perišić dodaja, da so med redkejšimi vzroki za neprijeten zadah lahko tudi okužbe nosu in žrela, kar pa je prehodne narave.
Bolezni dlesni in parodontitis
Gastroenterolog poudarja, da lahko slaba ustna higiena povzroči bolezni dlesni in parodontitis, kar posledično privede do neprijetnega zadaha. Nekoliko manj znano je namreč, da le 15 odstotkov plinov, ki jih najdemo v ustni votlini, izvira iz želodca.
V kolikor se izkaže, da je z zobmi in dlesnimi vse v redu, je potrebno zdravljenje ustne flore. »Pri tem vzpostavimo ravnovesje med dobrimi in slabimi bakterijami. Pri nekaterih moramo popolnoma spremeniti vrsto ustne flore,« pravi in dodaja, da ob težavah s slabim zadahom kot prvi naslov za rešitev težav, priporoča obisk pri zobozdravniku.
Povzeto po: stil.kurir.rs
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?