V našo državo se je v zadnjih nekaj dnevih prikradla opazna sprememba vremena.
Tako rekoč skoraj v enem dnevu smo se poslovili od lahkotnih poletnih oblačil in jih zamenjali za pozno jesenska. Toda, ni le garderoba tista, ki je bila potrebna hitre menjave, saj se je na hiter preobrat moralo privaditi tudi naše telo.
Telo se sicer na naglo spremembo vremena odzove na različne način. Le ta pa vpliva tudi na zdravje, še zlasti na nekatere posameznike, ki vpliv hladnih temperatur čutijo nekoliko močneje kot drugi.
Ne spreglejte:
Kako nagla sprememba vremena vpliva na zdravje?
Pojav suhe kože
Prva, ki je med drugim najbolj na udaru ob spremembi vremena je koža. Pogosto hladnejše vreme zaradi pomanjkanje vlage v zraku in ogrevanja notranjih prostorov povzroči suho kožo. Ob tej težavi si lahko sicer pomagate z uporabo nežnih in naravnih krem, ki preprečujejo zategovanje, srbečico in rdečico kože.
Težave z dihali
Pritok suhega in hladnega zraka lahko poslabša težave z dihali, predvsem zoženje dihalnih poti. Lahko se pojavita težje dihanje in kašelj. Nenadne spremembe vremena iz visokih temperatur na nižje se lahko občutijo tudi kot poslabšanje astme pri posameznikih, ki imajo tovrstno zdravstveno težavo.
Pogostejše izpadanje las
Ob padcu temperature spremembe doživijo tudi lasje, ki lahko prično obilneje izpadati. Zdravnik, dr. Anil Sharma pojasnjuje, da lahko v toplih mesecih lasje preidejo v fazo mirovanja, medtem, ko se s prihodom hladnejšega vremena poveča izpadanje las, ker telo poskuša ohraniti toploto.
Za preprečitev prekomernega izpadanja las se lahko poslužite masaže lasišča in seruma za ohranjanje vlažnosti. Svoje pripomore tudi ustrezna prehrana, zato na svoj jedilnik dodajte več zelene listnate zelenjave, jajc in mastnih rib kot je losos, saj pripomorejo k zdravju las.
Poslabšanje bolečin v sklepih
Tudi ljudje, ki imajo težave z bolečimi sklepi, lahko ob nenadnih hladnejših temperaturah občutijo poslabšanje. Strokovnjaki kot razlog navajajo odebelitev sinovialne membrane ter razširitev mišic in kit zaradi padca zračnega tlaka, ki se dogodi ob dotoku hladnejšega zraka. V pomoč zoper bolečine v sklepih je lahko vitamin D, ki pomaga ohranjati zdravje kosti in sklepov.
Kardiologinja, Dr. Vina Patel prav tako poudarja, da je vitamin D bistvenega pomena pri preprečevanju tveganj za nastanek stanj kot so osteoporoza in različne avtoimunske bolezni.
Kaj je lahko v pomoč?
V pomoč pri spremembah, ki jih prinašajo hladnejše temperature je v prvi vsti prilagajanje prehrane in nege telesa. Ker v naravi, preko sončnih žarkov ni več mogoče pridobiti zadovoljivo mero vitamina D, ki je pomemben tudi v hladnejših dneh, ga je smiselno dodati preko prehranskih dopolnil. Lahko ga pridobite tudi v prehrani, še zlasti v mastnih ribah (losos, tuna, skuša in sardine), jajcih in rdečem mesu.
Vir: kafe.rs
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?