Sramotne zdravstvene tegobe

29. 5. 2008
Deli

Nekaj strategij za obvladovanje bolezenskih težav, ki vas spravljajo v zadrego.

Vam greni življenje? Seveda. Vas spravlja v zadrego? Itak. Toda kljub temu je prezgodnji izliv baje povsem naraven pojav. Pa vetrovi, driska in zaprtje tudi, toda o tem pozneje.

 

Znameniti biolog Alfred Kinsey je namreč že leta 1948 dokazal, da kar 75 odstotkov moških ejakulira po pičlih dveh minutah seksa in le slabo minuto ali celo nekaj sekund po tem, ko so dejansko prodrli v nož­nico. Kdor izmed vas s takimi rezultati v spalnici ni zadovoljen, je po vsej verjetnosti nedolžna žrtev fantazijskega sveta pornografske industrije.

No, šalo na stran. Nikakor vas nočem prepričati, da niste sposobni doseči boljših rezultatov. Ste in uspelo vam bo! Globoko sem tudi prepričan, da boste prav kmalu obvladali tudi svoje ‘pukce’ in kakce. Verjamemo, da imate v črevesju pravo privatno plinarno in da preživljate svoj prosti čas priklenjeni na straniščno školjko, toda mi vam lahko pomagamo. Odkrili smo namreč nekaj znanstveno podkrepljenih strategij, ki vam bodo pomagale, da boste ponovno prevzeli nadzor nad svojim telesom. In to brez dodatnih ponižanj!

30

Odstotek spolno dejavnih moških, ki se pritožujejo zaradi prezgodnjega izliva.

Vzrok

Razlage za prezgodnji izliv pogosto temeljijo na dognanjih biologov (preveč občutljiva ko­­ža na penisu) ali psihologov (tesnobnost, občutek krivde in neizkušenost). Najnovejša dognanja namigujejo, da gre verjetno za kom­­­­binacijo obojega.

Kaj storiti

Š Prijavite se na zdravniški pregled prostate. Kar nekaj raziskav je pokazalo, da ima kar 64 odstotkov moških, ki jih pesti prezgod­nji izliv, vnetje prostate.

Š Uporabite metodo ‘poženi-popusti’. Tako se boste naučili, kako zaznati bližajoči se orgazem in kako ga odložiti. Gre za to, da med spolnim aktom tik pred orgazmom prepros­to prenehate s tem, kar počnete, se sprostite in ponovno poženete motorje. Se vam zdi, da se ta metoda preveč zanaša na intuicijo? Raziskave kažejo, da je nadvse uspešna, saj pomaga v kar 95 odstotkih primerov.

Š Vpišite se na jogo. Indijski (itak! ) raziskovalci so ugotovili, da se je moškim, ki so imeli težave s prezgodnjim izlivom, po dvanajstih tednih vadbe joge po eno uro vsak dan, čas do izliva kar trikrat podaljšal. Meni­­jo, da je vzrok uspeha v tem, da vadba klasič­­­ne joge okrepi medenične mišice, močnejše mišice pa omogočajo boljši nadzor bližajočega se orgazma. Dihanje po meto­­dah jogijske vad­­be za nameček tudi zmanjšuje napetost.

10 do 14

Serije prdcev, ki jih dnevno spusti povprečen moški.

Vzrok

Bakterije v vašem debelem črevesu razgrajujejo razgradljive vlaknine in neprebavljen škrob, oboje vsebuje predvsem rastlinska hra­­­na, na primer fižol, brstični ohrovt, čebula, zelena, korenje, rozine, banane, pšenični kalčki in oves. Stranski produkt tega procesa so plini, ki izstopajo skozi ‘zasilni izhod’.

Smrad povzročajo predvsem plini, ki vsebujejo žveplo, kot recimo vodikov sulfid, metantiol in dimetil sulfid, katerih vonj so znanstveniki brez dlake na jeziku strokovno primerjali z gnilimi jajci, razpadajočo zelenjavo in nečim sladkobnim.

Pa še nekaj ‘gnusoloških’ podatkov – prdci včasih bolj in včasih manj smrdijo, ker so omenjeni plini v njih različno pomešani. Znanstveniki so tudi ugotovili, da vsebujejo ženski vetrovi višje koncentracije vodikovega sulfida, in zato dokazano bolj smrdijo od moških.

Kaj storiti

Š Poskusite en teden jesti hrano, ki ne napenja. Toliko časa namreč telo potrebuje, da se znebi ‘zaplinjenosti’, ki jo povzročajo določene vrste hrane. Svetujemo vam, da se preprosto izogibate prej naštetim živilom ter jeste pretežno meso, jajca in lahko prebavljive ogljikove hidrate, ki so v rižu, kruhu brez glutena, paradižniku, zeleni solati, grozdju in češnjah. Po enem tednu spet začnite postopoma uživati sporne vrste hrane in odkrijte, kateri so glavni krivci za vaše težave. Prilagodite svoj način prehrane rezultatom tega preizkusa.

Š Preverite, ali izdelek vsebuje sladkorne alkohole. Sladkorni alkoholi so nadomestki za sladkor, katerih kemična sestava je prirejena tako, da jih vaše tanko črevo ne more v celoti absorbirati. Bodite še posebej pozorni na sorbitol, manitol in maltitol, ki jih pogosto najdemo v beljakovinskih napitkih in žvečilnih gumijih brez sladkorja. Že en zavitek žvečilnih gumijev brez sladkorja, npr. Orbit, ki vsebuje manj kot 10 gramov sorbitola, lahko zveča količino črevesnih plinov in poveča tveganje za pojav driske.

Š Če sprememba prehrane ne pomaga, posku­­si­­­­te tablete Beano. Te vsebujejo encime alfa galalaktozidaze, ki razgrajujejo sestavljene ogljikove hidrate, kar pomaga preprečevati nastajanje črevesnih plinov. Posledično se ogljikovi hidrati bolje absorbirajo že v tan­­­kem in ne pristanejo v vašem debelem čre­­­ve­­­­su, kjer bi povzročali vetrove.

25

Odstotek Slovencev, ki jih ta hip muči zaprtje.

Vzrok

Na notranji ritem vašega črevesja in zmanjšanje krčenja mišic, ki sporočajo vašemu debelemu črevesu, da je čas za daljši pomenek s straniščno školjko, lahko vplivajo spre­mem­­­­be prehranjevalnih navad, telesni ali duševni stres, neprimeren ritem spanja . . Rezultat? Vaše črevesje ne pokaže več niti naj­manj­­­še pripravljenosti, da se premakne, čeprav čutite, da bi mo­­­­rali iti na veliko potrebo.

Kaj storiti

Š Najprej poskusite s semeni indijskega trpotca (plantago ovata) ali la­ne­­­nimi semeni, ki jih dobite v trgovinah z zdravo prehrano ali pri zeliščarjih. Ta lahko v zgodnji fazi dokaj hit­ro odpravijo blažje zaprtje. Na žalost pa tovrstni pripravki pri kroničnem zaprtju ne pomagajo vedno, zato se boste v takem primeru prisiljeni pridružiti tisočerim zaprtim Slovencem, ki prisega­­­jo na tablete ali svečke Dulcolax, ki spodbudijo gibanje črevesja in zbiranje vode v njem, kar omehča trdo blato. Ko se boste za silo spravili k sebi, uporabite naslednje taktike:

Š Zajtrkujte. Ko vstanete, se aktivnost črevesja poveča za trikrat, če pojeste obrok, pa se vse skupaj še podvoji. Če torej zajtrkujete takoj, ko vstanete, imate v naslednjih dveh urah najboljše možnosti, da se bo vaše črevesje zganilo in dalo nekaj od sebe.

Š Ostanite namočeni. Samo s pitjem vode morda ne boste premagali zaprtja, vendar so ugotovili, da je dehidracija eden od vzrokov ali vsaj pomočnikov zaprtja, zato skrbite za to, da se ne boste izsušili.

Š Zgrabite za uteži. Neka raziskava je pokazala, da uporovna vadba za kar 56 odstotkov pospeši gibanje hrane skozi prebavila. Po drugi strani so ugotovili, da je v primerjavi s telesno dejavnimi ljudmi med nedejavnimi kar za polovico več zaprtih.

4 milijarde

Toliko primerov driske na svetu zabeležijo vsako leto.

Vzrok

Notranje stene vaših prebavil sestavljajo celice, ki iz hrane in pijače vsrkavajo tekočino. Zaradi napadov bakterij, virusov in zajedav­cev je lahko ta dejavnost celic ovirana. Posle­­­­­dica: tekoče in vodeno blato.

Kaj storiti

Š Najprej poskusite z zdravili brez recepta, npr. Linex, če ne pomaga, pa vzemite Seldiar, ki se dobi samo na zdravniški recept, vendar vas bo zagotovo in hitro ‘zamašil’. Priporočajo ga pri hudi driski, npr. na potovanjih, saj hit­­­ro deluje in preprečuje izgubo tekočine in elek­­­­tro­­litov. Za nadomeščanje teh morate pri driski piti zadosti tekočine, najbolje t. i. rehi­­­­­dracij­ske pripravke, npr. Nelit. Če je vzrok driske okužba, jo je treba zdraviti z antibiotiki.

Š Jejte jogurt. Jogurt vsebuje probiotike, to so koristne bakterije, podobne tistim, ki običajno naseljujejo naše črevo, kjer pomagajo prebavljati vlaknine in preprečujejo, da bi se pretirano namnožili škod­ljivi mikroorganizmi. Zadnje čase je zelo priljubljena activia, ki vsebuje koristne bakterije Bifidus regularis, vendar najdemo zdravju prijazna bitjeca tudi v vseh drugih fermentiranih mlečnih izdelkih, kot so kefir, kislo mleko, acidofilno mleko in drugi člani iz družine jogurtov.

Damjan Primorac, foto: Levi Brown

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?