Ste se že zalotili, da jutranja kava in tista po kosilu nista več edini? In da si občasno privoščite še energijo v pločevinki? Prepoznajte stranske učinke prekomernega uživanja kofeina.
Kofein ponavadi uživamo v obliki kave, čaja, gaziranih in energijskih pijač, pa tudi tablet. Po njem pogosto posežemo, ko nam manjka energije. Veliko ljudem pa se zdi, da pred skodelico ali dvema sploh ne morejo funkcionirati.
Kofein ima res svoje dobre plati, hkrati pa se morate paziti tudi stranskih učinkov. Kofein je konec koncev poživilo in čeprav so nekatere raziskave pokazale, da lahko dolgoročno vpliva na vaše sposobnosti razmišljanja, se boste morali morda nekaj skodelicam odreči.
Stranski učinki pri prekomernem uživanju
Večina odraslih učinkov prekomerne količine zaužitega kofeina ne zazna, če dnevno spijejo manj kot 250 miligramov kave na dan (okoli 2,5 skodelic kave).
Kakšne količine naj bi bile še varne?
Strokovnjaki, ki preučujejo kofein, se strinjajo, da do 400 miligramov kofeina dnevno predstavlja varno količino za odrasle. To pomeni približno štiri (ne velike) skodelice kave. Med nosečnostjo priporočajo manj kot 200 miligramov dnevno, še bolje pa nič - mama sicer lahko prenese kofein, a ga otrokov metabolizem, ki se še razvija, ne more.
Če boste prekoračili priporočeno dnevno količino, pa vas bodo po vsej verjetnosti pestili negativni stranski učinki.
Posebej je treba paziti pri kofeinskih tabletah in praških, saj z njimi lahko v zelo kratkem času vnesete ogromne količine kofeina.
Stranski učinki prekomernega uživanja kofeina:
- povišan krvni tlak in
- pospešen srčni utrip,
- glavoboli,
- anksioznost in živčnost,
- razdražljivost,
- inkontinenca,
- razdražen želodec,
- mišični krči,
- nespečnost in
- celo driska.
Kako zmanjšati vnosa kofeina?
Uživanje kofeina ni priporočljivo prekiniti kar čez noč. To vam lahko v naslednjih dneh povzroči glavobol, slabo razpoloženje in bolečine v mišicah. Tudi na splošno boste precej nesrečni. Simptomi sicer po približno tednu izzvenijo.
Obdobje zmanjševanja si lahko olajšate z mešanjem običajnih kofeinskih pijač z brezkofeinskimi.
Otroci in kofein
V nekaterih državah svetujejo, naj otroci v starosti 4-6 let ne uživajo več kot 45 miligramov kofeina dnevno (kar lahko dosežejo, če popijejo 350 mililitrov kokakole!).
Najbolje pa je, da se mu v celoti izogibajo, saj so otroški možgani nanj še bolj občutljivi kot možgani odraslih. Povzroči lahko:
- hiperaktivnost,
- anksioznost in
- vpliva na vzorec spanja.
Preberite še:
- Bi si morali za dodatno energijo v kavo dodati surovo jajce?
- Kako zdravi narava in kako dolg sprehod si je dobro privoščiti
Potem pa preizkusite še: 10-minutna jutranja telovadba za lažje prebujanje brez pripomočkov (video)