Kakšne posledice se kažejo na telesu, ko ste pod pretiranim stresom? Tukaj je 6 najpogostejših, ki jih nikakor ne bi smeli ignorirati.
Prijateljevi komentarji, da se ne družite več, ali mamine opazke o tem, da preveč delate, boste morda hladno preslišali, a ko vas na pretirano izpostavljenost stresu opozori telo, je čas, da ukrepate. Tukaj je 6 pogostih znakov, ki vas opozarjajo na to, da ste pod velikim stresom.
1. Na telesu se pojavlja odvečna maščoba (zlasti na predelu trebuha)
Kronični stres zvišuje raven kortizola – hormona, ki pospešuje kopičenje maščobe okoli trebuha, tudi pri normalno težkih ljudeh, poročajo na portalu miss7zdrava.2sata.hr. Kortizol spodbuja nastanek novih maščobnih celic in povečuje obseg obstoječih, poleg tega pa pri lahko krepi apetit in tako spodbuja k prenajedanju.
Odvečne maščobne blazinice okoli notranjih organov povečujejo tveganje za srčno-žilne bolezni, možgansko kap, sladkorno bolezen tipa 2, demenco pa jih vse pogosteje povezujejo celo z rakom dojk.
2. Koža je neenakomerna, mastna in polna nepravilnosti
"Pri pacientih z izrazitimi spremembami na koži smo bili nekoč pogosto nemočni," za yardleyderm.com pojasnjuje dr. Rick Fried, psiholog in dermatolog iz ZDA. Ob tem dodaja, da danes vemo, da so kožne težave pogosto posledica stresa. Neenakomeren ten, mastna koža, akne, celo alergijske reakcije so lahko opozorilo telesa, da ste pod pretiranim stresom.
3. Čez dan popijete veliko energijskih napitkom
Ko vam navadna kava ali celo čaj ne zadostujeta, se pogosto zatečete k močnim energijskim napitkom, polnim kofeina. Čeprav začasno poživijo, se hitro razvije nevarna navada, za nameček pa vam lahko prekomerni vnos kofeina poruši urnik spanja in še dodatno poveča stres.
4. Med ščetkanjem zob vam krvavijo dlesni
Švedska študija je pokazala, da kronični stres vodi v večje nalaganje zobnih oblog, kar je posledica oslabljenih obrambnih mehanizmov telesa pod vplivom kortizola. Oslabljene dlesni so bolj dovzetne za vnetje, še posebno če po dolgem dnevu ščetkate na hitro in preskočite nitkanje. Plak se oblikuje že v 48 urah, kar zlahka izzove vnetje dlesni.
5. Po obrokih imate težave z zgago
Stres vam pogosto onemogoči mirno prehranjevanje, zato se lahko dogaja, da hrano pogoltnete hitro, po možnosti v kombinaciji s skodelico kave. Hiter vnos hrane in kofein (še zlasti v kombinaciji s cigaretami ali alkoholom) lahko pogosto poslabša težave z refluksom.
6. Po telesu se pojavljajo nepojasnjene bolečine
V stresnih situacijah nehote zategujemo mišice po celem telesu – od glave, vratu in ramen vse do spodnjega dela hrbta. To lahko vodi v bolečine. Pogosti sta napetost vilic (zaradi stiskanja zob) in bolečine v vratu od prepogostega stiskanja ramen.
Če prepoznate katerega od teh znakov, je morda čas, da se sprostite. Vključite tehnike sproščanja (globoko dihanje, meditacijo, jogo), poskrbite za redno telesno vadbo in kakovosten spanec. Po potrebi poiščite strokovno pomoč, da ne bo stres postal vaš vsakdanjik.