Trening, lifting, rehabilitacija, pomlajevanje, oblikovanje, elektrostimulacija mišic, stimulacija akupunkturnih točk... Funkcionalnost naših mišic je odvisna od njihove moči in dobre forme, za kar je treba vaditi.
Dr. Sanja Malbaša Gošović se leta ukvarja z elektrostimulacijo mišic obraza in telesa. To metodo, ki jo je poimenovala teenlifting, uporablja veliko hrvaških javnih oseb, in kot kaže, s svojim pristopom aktiviranja neaktivnih mišic navdušuje tudi v Sloveniji. Seveda pa teenlifting za njo ni kozmetični tretma, temveč je to po njenem mnenju vrhunski zdravstveni tretma, ki omogoča novo kakovost življenja.
Kaj je teenlifting?
Sanja: To je trening, lifting, rehabilitacija, pomlajevanje, oblikovanje, elektrostimulacija mišic in stimulacija akupunkturnih točk, kar pomeni, da s fizikalno medicino v kozmetiki dosegamo rezultate rehabilitacije, terapije in preventive.
Z aparatom za elektrostimulacijo, revitalizacijo mišic in stimulacijo akupunkturnih točk dosegamo izjemno dobre rezultate pri pomlajevanju obraza, zdravljenju migren, glavobolov, sinusitisa, bellove pareze, urinsko inkontinence, motenj pri povečani prostate, bolečinah v kolku ...
Tako so recimo na obrazu stimulirane vse mišice, rezultati pa so vidni že po prvem tretmaju, ker obraz deluje bolj sveže. Z vsakim naslednjim treningom teenliftinga dosegamo vse bolj opazne in boljše rezultate: dviganje obrvi in zgornjih vek, napenjanje čela, izginjanje gub okoli oči, oblikovanje obraza, polnejše in bolj nabrekle ustnice, izginjanje gub okoli ustnic, napenjanje podbradka in vrata. Seveda so rezultati po uporabi metode teenlifting opazni tudi na drugih delih telesa.
Kakšna je razlika med teenliftingom in drugimi stimulacijami mišic s pomočjo galvanske elektrike?
Sanja: Razlika med teenliftingom mišic ter vsemi drugimi elektrostimulacijami, ki so na trgu, je v raznolikosti elektrod in intenzivnosti kroženja elektrike.
Stimulacija teenlifting uporablja zelo nežen prehod elektrike skozi tkivo, uporablja pa se zelo širok obseg različnih elektrod. Elektrode šivam na roko, da se lahko prilagajajo vsakemu delu telesa in obraza oziroma vsaki točki in mišici.
Hkrati se vedno stimulirajo velike skupine mišic, se pravi, da se pri eni terapiji ne dela z eno mišico, kot običajno, ampak vzporedno z večjo skupino mišic.
Je smisel tretmaja, da se aktivirajo vse mišice, tudi tiste, za katere niti ne vemo, da jih imamo, in jih sploh več ne čutimo?
Sanja: Vseh mišic se ne moremo zavedati, predvsem mišic obraza in medeničnega dna, ampak med elektrostimulacijo jih občutimo in se obenem čudimo, koliko jih je.
Vse mišice, ki so oslabele, ker jih ne moremo aktivno uporabljati, se s pomočjo teenliftinga začnejo ponovno oblikovati in krepiti. Recimo krožne mišice očesa, ki je zelo obremenjena, ne moremo nikakor okrepiti z nikakršno metodo. Enako velja za mišico na sencah. Zato je zelo pomembno, da mišice, ki so zelo obremenjene, okrepimo.
Ob uporabi te metode smo najbolj srečni, ker so poleg kozmetičnih rezultatov vidni tudi drugi zdravstveni rezultati. Pogosto ljudje rečejo: "Bolje vidim, ker je oko spočito in imam širši zunanji kot".
Bistvo tega tretmaja je, da spremenimo način življenja po tem, ko začutimo svoje mišice. Toliko se jih začnemo zavedati, posledično pa tudi svojega telesa, da čutimo, kot da nas nekaj dvigne. V resnici imamo okrepljeno cirkulacijo, se pravi predihano telo, in smo seveda posledično bolj vitalni in pokončni.
Nekateri pravijo, da na terapijo pridejo besni, jezni ali žalostni, ampak po tretmaju se počutijo kot prerojeni. Ta tretma namreč deluje tudi kot antistresni tretma, ker pri njem sodelujejo vse mišice, sploh če se tretma izvaja hkrati na telesu in obrazu.
Smo po tretmajih bolj poskočni, vitalni, sproščeni in lepši?
Sanja: Telesne funkcije se kompletno izboljšajo, bodisi da gre za koleno, zglobe, trebušno votlino, ramena, vrat ... Če si discipliniran, te po tretmajih določene točke prenehajo boleti.
Kaj natančno v tem primeru pomeni biti discipliniran?
Sanja: To pomeni, da vsaj enkrat mesečno prideš na tretma. Seveda pa je zelo pomembno, da se ta tretma kombinira z aktivnimi vajami. Stimulacija je le del, ki pomaga, da lahko še bolj aktivno uporabljate mišice. Zelo pomembno je, da kombiniramo elektrostimulacijo in fizično aktivnost.
Kjerkoli je mišica, ki vpliva na delovanje organizma, se ta po stimulaciji aktivira in tudi bolje deluje. Bodisi gre za mišico črev, mehurja, krožno mišico ust ...
Komu vse je namenjena metoda teenlifting?
Sanja: Vsem. Škoda je, da moški ne prihajajo tako intenzivno kot ženske. Na teenlifting ne gledam kot na kozmetični tretma. Po mojem gre za vrhunski zdravstveni tretma, niti ne preventivni, temveč za popolnoma novo kakovost življenja.
V kakšnem smislu?
Sanja: Dejansko gre za novo kakovost življenja. Ženska, ki ima pri 50 ali 60 letih inkontinenco, gre zaradi nje težko kamorkoli, zato se pravzaprav raje drži doma. Pred tem ne more plesati, nositi česa težkega, hkrati pa mora nositi plenico. Njen družabni del življenja je katastrofalen, bolijo jo boki ...
S stimulacijo se reši inkontinence, kar pomeni, da ji zadošča dnevni vložek, in se ponovno lahko sproščeno giblje, kolikor hoče, občuti roke, ramena in obraz.
To je popolnoma drugačna ženska od tiste, ki je začela hoditi na stimulacijo pred letom dni. Težko jo prepoznaš, ker je kot nova. Seveda, saj je dobro videti, dobro se počuti. Čeprav ni videti 20 let mlajša, je pa najbolje videti med svojimi vrstnicami. Da ne govorim, koliko lahko medenično dno uniči samozaupanje vase, voljo in osebo, če to ni v redu.
So vaše stranke na Hrvaškem večinoma javne osebnosti?
Sanja: Ne samo one, kdorkoli začne hoditi na tretmaje, ostane. K meni prihajajo različni ljudje, tudi 83-letna upokojenka, ki je nekega dne prišla k meni in rekla: "K nam v dom za upokojence prihaja predsednik, sem najstarejša mažoretka v domu in prišla sem na tretma, da se ne bi videlo, da sem najstarejša".
Poskušate s svojo metodo zajeti čim večji sklop mišic hkrati ali delate postopno?
Sanja: Rezultati so veliko boljši, če dela celotno telo. Izvajamo stimulacijo mišic, ki jih običajno ne uporabljamo.
Ne gre za to, da vadimo z najmočnejšimi mišicami, te v vsakem primeru prevzamejo gibanje, temveč da aktiviramo tiste mišice, ki ne delajo vsak dan in se lahko delovanje porazdeli, s tem pa prepreči deformacija telesa. Če del telesa ne deluje dobro, se to pozna na drugem delu telesa, na celotnem telesu.
Recimo baletniki povedo, da po 40. letu stegna izgubijo obseg, čeprav vadijo enako. Seveda se obseg stegna zmanjša, ker hormoni manj stimulirajo mišice in karkoli vadijo, delajo le najmočnejše mišice, preostale pa začnejo atrofirati, kar se pravzaprav postopoma začne dogajati že po 20. letu.
Napisala Suzana Golubov, foto: Goran Antley, Shutterstock
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?