Včasih je živilo povsem prekrito s plesnijo in jasno je, da je takšno treba zavreči. Drugič na živilu najdete le nekaj drobnih pik. Kaj pa če plesni ne opazite in šele po nekaj grižljajih zaznate okus?
Če ste kdaj nehote zaužili nekaj plesnivega živila oz. ste okus zaznali šele po nekaj grižljajih, ne skrbite. V večini primerov to ne povzroči nikakršnih težav. Za to poskrbita vaš prebavni in imunski sistem.
Dokler je zdravje na vaši strani in nimate alergije na plesen, bi vas morala želodčna kislina skupaj z vašim imunskim odzivom obvarovati pred slabim počutjem ali resnejšimi težavami.
Seveda to ne pomeni, da morajo biti plesniva živila redno na vašem jedilniku. Povedano drugače: od zdaj naprej bodite previdnejši. Plesen kljub vsemu ni varna in v nekaterih primerih lahko tudi zdravi ljudje zbolijo. Škodljiva pa je lahko tudi na dolgi rok.
Mikrotoksini, ki jih proizvajajo nekatere plesni in jih je mogoče najti v hrani, so celo povezani z rakom, imunsko pomanjkljivostjo in poškodbami organov, pišejo na strani WHO. Takšna plesen je pogosto prisotna v agrikulturi (in upamo, da ne v domači kuhinji), pojavi se na številnih živilih, kot so žita, suho sadje oreščki in začimbe pred ali po spravilu ter med shranjevanjem.
Da boste varni, je zato najbolje, da plesnivo hrano preprosto zavržete. Tudi zaradi nevidnih delov plesni.
Če plesniv del odrežete, ali je živilo potem varno za uživanje?
Po podatkih USDA je takšno početje v večini primerov preprosto preveč tvegano. To velja tako za živilo, ki je v celoti prekrito s plesnijo in tudi za tista, pri katerih bi lahko plesen načeloma odrezali.
Izjema naj bi bili le nekateri trdi siri, suhomesnati izdelki ter določeno sadje in zelenjava z nizko vsebnostjo vlage in gosto strukturo, ker se plesen ne more razmnožiti globlje pod površjem. Na primer korenje in zelje. A če se odločite plesen odrezati, morate to storiti vsaj 2,5 centimetra okoli plesnivega dela živila. Previdni bodite tudi, da se z nožem ne dotaknete plesni, da ne pride do navzkrižne kontaminacije.
Vso drugo hrano pa je treba zavreči, saj se lahko plesen razmnoži v notranjost in nam je nevidna. Med takšna problematična živila spadajo denimo kruh in jogurt.
Zaključek:
Najbolje je, da se plesnive hrane takoj znebite in plesni ne poskušate odstraniti. Če pa se vendarle zgodi, da jo nekaj nehote zaužijete vedite, da to ni najhujša stvar na svetu. In ne pozabite, da morate naslednjič živilo vedno dobro preučiti, preden zagrizete.
Viri: www.who.int, www.fsis.usda.gov, tastingtable.com
Preverite tudi:
Nikoli ne pogrevajte riža, piščančje meso vedno sperite pod tekočo vodo in druge (ne)resnice o prehrani
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?